SME

Výbor pre kultúru súhlasí s rozpočtom MK SR na rok 2005

BRATISLAVA 16. novembra (SITA) - Parlamentný výbor pre kultúru dnes odsúhlasil návrh budúcoročného rozpočtu pre Ministerstvo kultúry (MK) SR, v ktorom sa počíta s výdavkami zhruba 3,8 miliardy korún.

Poslanci s týmto rozpočtom súhlasili i napriek tomu, že je podľa nich poddimenzovaný, čo priznal aj šéf rezortu Rudolf Chmel. Podľa neho na bezproblémové fungovanie svojho ministerstva by potreboval aspoň o miliardu viac. Pred hlasovaním o rozpočte však nechce s poslancami rokovať o prípadnom zvýšení financií na kultúru, pretože chce rešpektovať dohodu koaličných partnerov, uviedol pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poslanci pri prerokovávaní rozpočtu ocenili nárast prostriedkov na kultúru oproti minulému roku. Zároveň však upozorňujú, že z navrhovaného rozpočtu ide asi miliarda na cirkvi a náboženské spoločnosti, čiže na kultúru ako takú zostávajú len dve miliardy. Opoziční poslanci Dušan Jarjabek (ĽS-HZDS) i Dušan Čaplovič (Smer), ku ktorým sa pridal aj poslanec František Mikloško z KDH tvrdia, že návrh budúcoročného rozpočtu pre MK SR svedčí o tom, že rezort je na okraji záujmu vlády Mikuláša Dzurindu a je akoby "nechcený.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj minister Chmel tvrdí, že tento rozpočet nie je „nič moc“, je však rád, že sa mu podarilo vybojovať na vláde aspoň nejaké zvýšenie prostriedkov v porovnaní s pôvodným návrhom z dielne ministra financií. Priznáva, že veľké rezervy má rezort najmä v obnove kultúrnych pamiatok, „nehovoriac o podpore prezentácie slovenskej kultúry v zahraničí.“


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 903
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 551
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 687
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 536
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 277
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 142
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 842
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 072
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu