gov.sk registračné protokoly košickej krajskej správy ŠtB. Ľudia sa môžu po pätnástich rokoch od pádu totalitného režimu dozvedieť, koho tajná služba vo svojich protokoloch evidovala či už ako agentov, dôverníkov, spolupracovníkov, informátorov alebo nepriateľov. V registračných dokumentoch východoslovenskej krajskej správy ŠtB sú záznamy o približne 20 000 osobách. Do šiestich mesiacov by mali byť na internete zverejnené aj registre zväzkov z ostatných krajských útvarov na Slovensku.
"To, čo sa dnes objaví na internete, je naplnenie úlohy, ktorú slovenský parlament uložil Ústavu pamäti národa - zverejniť registre zväzkov alebo registračné protokoly, čo sú základné záznamy osôb, o ktoré štátna bezpečnosť prejavila záujem" vyhlásil na dnešnej tlačovej besede predseda Správnej rady ÚPN Ján Langoš. Vysvetlil, že väčšinu z evidovaných osôb najprv ŠtB na direktívny príkaz orgánov komunistickej strany sledovala, a to s rozličným zámerom. "Niektoré z tých sledovaných osôb boli zavraždené, niektoré skončili vo väzení, niektorí boli vyhnaní zo svojich domovov do exilu, niektorí boli prenasledovaní a zastrašovaní počas celých desaťročí a niektoré zo sledovaných osôb skončili ako vedomí spolupracovníci ŠtB," upozornil. Dodal, že ústav zverejňuje okrem týchto informácií aj personálnu databázu príslušníkov tajnej služby, ktorí pracovali v košickej správe ŠtB k roku 1989. Databázu budú postupne dopĺňať aj o ďalšie údaje - služobný postup príslušníkov či ich zaradenie. Ústav plánuje zverejniť aj register funkcionárov krajských a okresných výborov Komunistickej strany. "Verejnosť získa predstavu predovšetkým o strojcoch toho nešťastného režimu, kto boli tí funkcionári komunistickej strany, kto vydával tie politické alebo stranícke direktívy o tom alebo onom prenasledovaní," zdôraznil Langoš. Podčiarkol, že zámerom ÚPN nie je odplata, ale zverejnenie pravdy o komunistickom režime, "aby sa národ mohol skutočne slobodne rozhodnúť pre vlastnú cestu".
ÚPN stále nedostalo od ministerstva vnútra (MV) všetky zväzky ŠtB. Rokovanie je však podľa Langoša v závere a "hľadáme spôsob ako to urobiť napríklad so živými personálnymi spismi príslušníkov ŠtB, ktorí sú ešte v služobnom pomere a ich personálne spisy sú v príslušnom útvare Policajného zboru." Dodal, že v takýchto prípadoch ÚPN žiada kópiu tej časti spisu, ktorá sa končí dátumom 31. decembra 1989.