Hovorí o tom národná stratégia na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách a v rodinách, ktorá dnes schválila vláda. Pri trestných činoch znásilnenia, pohlavného zneužívania a kupliarstva tvorili ženy až 97,4 percenta prípadov. Štatistiky tiež hovoria, že 73,9 percent obetí trestných činoch týrania blízkej a zverenej osoby boli ženy. Výskumom sa zistilo, že takmer 30 percent dospelých žien zažilo aspoň raz násilné správanie od svojho partnera.
Podľa návrhu národnej stratégie sú vo výraznej miere ohrozovaní domácim násilím aj mladiství, občania starší ako 80 rokov a fyzicky hendikepovaní obyvatelia. V roku 2003 bolo viac než 11 percent násilných trestných činov v rodine spáchaných na mladistvých. Väčšinou išlo o zanedbávanie povinnej výživy, neprimerané tresty, pohlavné zneužívanie a týranie. Štatistiky o starších ľuďoch a hendikepovaných doposiaľ neboli vedené.
Na elimináciu násilia páchaného na ženách a v rodinách navrhuje ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny predovšetkým zrýchliť a zefektívniť pomoc obetiam bez toho, aby boli napríklad necitlivo vypočúvané. Mieni tiež zlepšiť sieť liniek pomoci a centier krízovej intervencie. V oblasti prevencie navrhuje zvýšiť informovanosť obyvateľstva o možnostiach pomoci a motivovať médiá, aby netolerovali a neprezentovali žiadne formy násilia a násilného správania.
V rokoch 1999 až 2002 boli v SR vypracované viaceré zákony, ktoré mali eliminovať násilie na ženách. Zvýšila sa sadzba trestov pre páchateľov, na začatie vyšetrovania už nie je potrebný súhlas poškodeného. Občiansky zákonník umožňuje zakázať násilníkovi užívať spoločný byt a zanikli rozdiely medzi odškodňovaním obetí domáceho násilia a ostatných násilných trestných činov.
Ministerstvo tiež poukazuje na fakt, že sa nepodarilo novelizovať zákon o Policajnom zbore. Navrhovaná zmena sa mala týkať rozšírenia právomoci polície o oprávnenie zakázať vstup do bytu, alebo domu, ak je dôvodná obava, že je ohrozený život alebo zdravie blízkej osoby v dôsledku násilného správania sa násilníka.