BRATISLAVA 17. novembra (SITA) - V úplne inej situácii, ako pred 15 rokmi, sa dnes prezident Ivan Gašparovič stretol so súčasnými študentmi a spoločne s nimi spomínal v bratislavskom divadle Astorka na udalosti nežnej revolúcie. Prezident vyzdvihol, že pri signáli, ktorý neskôr znamenal pád komunistického režimu, boli práve študenti. Gašparovič tvrdí, že Československo bolo jednou z posledných krajín, ktoré "chytil zápal pre potreby totálnej zmeny režimu." Podľa neho tento zápal "vybuchol" práve po 17. novembri, kedy sa študenti v celej krajine zjednotili a postavili za svoju pravdu, proti násiliu, ktoré bolo v Prahe na námestí. Zo študentov sa potom táto vlna preniesla na umelcov, na robotníkov, na inteligenciu až nakoniec došlo k tomu, že starý totalitný režim ustúpil. Prezident si uvedomuje, že až také jednoduché to v tom čase nebolo, pretože aj na školách hrozili aktívnym učiteľom a študentom postihy. Spomína, že počas novembra kolovali na fakulte zoznamy, v ktorých mali pedagógovia napísať mená študentov - rebelov. Ľudia mali preto aj trochu "opatrnícky postoj." "Nakoniec to však dopadlo tak, že režim, ktorý sám už nemohol vydržať, sám odstúpil", konštatoval Gašparovič.
Na november ´89 si prišiel do Astorky zaspomínať aj minister školstva Martin Fronc, ktorý atmosféru nepokojov zažil dvakrát, a to raz ako študent v roku 1968 a druhý raz ako pedagóg v novembri 1989. "Boli to mimoriadne dni, kedy ľudia mali bližšie k sebe, človek k človeku, aj k cenným ľudským hodnotám ako je slušnosť a spravodlivosť," povedal Fronc pre agentúru SITA. Ako dodal, ak by kúsok z týchto hodnôt zostal v nás a nesieme ich so sebou, tak je to to, čo je poslaním a čo by posúvalo túto spoločnosť ďalej.
Fronc bol počas nežnej revolúcie pedagógom na Žilinskej univerzite, kde sa priamo zapojil do štrajkových aktivít. Podľa neho spolu s ostatnými vtedy robil to, aby sa zmenil totalitný systém na systém slobodný, ktorý dáva ľuďom práva, ale aj zodpovednosť za konanie. Keďže bol aktívny pri revolučných udalostiach, predpokladá, že ak by nežná revolúcia nedopadla tak, ako dopadla, tak dnes by už určite nebol vysokoškolským pedagógom. Skôr by zrejme skončil "pri lopate", kam komunistický režim posielal "rebelujúcich intelektuálov."
Komornú spomienku na november ´89 dnes zorganizovala Študentská rada vysokých škôl, ktorá okrem prezidenta a ministra školstva pozvala aj zástupcov akademickej obce i študentov. Tí však veľký záujem o túto akciu neprejavili, keďže v sále bolo do 50 účastníkov aj s pozvanými hosťami. Podľa predsedu ŠRVŠ Michala Mertinyáka súvisí tento nezáujem aj s malou mierou informovanosti medzi mladými ľuďmi o novembri. Práve preto je podľa neho dôležité si tieto udalosti pripomínať, pretože znamenali zásadný obrat v našich dejinách. Dnešná akcia však mala byť aj o tom, aby sa študentom pripomenulo, akú dôležitú úlohu zohrávajú v spoločnosti, že sú vrstvou spoločnosti, ktorá by mala reprezentovať, dodal Mertinyák.
SITA vydá k správe zvukovú správu.