Bratislava 17. novembra (TASR) - Výpoveďami svedkov bude vo štvrtok pokračovať na Okresnom súde Bratislava 3 hlavné pojednávanie v kauze triptychu Klaňanie sa troch kráľov, v ktorej je obžalovaný bývalý riaditeľ SIS Ivan L.
Súd predvolal i bývalého príslušníka SIS Oskara F., ktorý sa v minulosti podieľal na zavlečení Michala Kováča ml. do Rakúska. Svedok Oskar F., ktorý sa po zavlečení exprezidentovho syna rozhodol vypovedať pred vyšetrovateľom, sa tento rok vrátil zo svojho švajčiarskeho exilu. V súčasnosti pracuje v policajných radoch.
Dokazovanie v kauze, ktorá údajne slúžila na diskreditáciu banskobystrického diecézneho biskupa Rudolfa Baláža, sa chýli ku koncu. Po smrti jedného z dvojice obžalovaných Jaroslava Svěchotu súd už nemusí čakať na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v kauze sprenevery, kde bol Krajským súdom v Bratislave uznaný za vinného exnámestník tajnej služby.
Prípad triptych sa začal odohrávať na začiatku roku 1995. Pracovníci SIS sa totiž vtedy dozvedeli, že banskobystrický Biskupský úrad dal reštaurátorovi vyhotoviť kópiu triptychu a originál ponúkol na predaj. O kúpu diela vtedy prejavil záujem príslušník SIS, ktorý vystupoval ako švajčiarsky občan pod krycím menom Thomas Grabner. S reštaurátorom sa na kúpe aj dohodol a z prostriedkov SIS na ňu prevzal 200 tisíc dolárov. Použitie peňazí na fingovanú kúpu triptychu mal pritom podľa záverov vyšetrovania odsúhlasiť vtedajší riaditeľ tajnej služby Ivan L. Predstieraná kúpa sa uskutočnila 14. júla 1995 a polícia po nej predviedla reštaurátora, sprostredkovateľa a príslušníka SIS, alias Thomasa Grabnera. Proti reštaurátorovi začal vyšetrovateľ trestné stíhanie, zadržal ho a vzal do väzby. V priestoroch biskupského úradu vykonala polícia domovú prehliadku. Trestné stíhanie reštaurátora vyšetrovateľ neskôr zastavil, pretože sa mu nepodarilo preukázať naplnenie trestného činu zneužívania vlastníctva. Z výsledkov vyšetrovania vyplýva, že SIS údajne vykonala a monitorovala celú transakciu v rozpore s jej zákonnými oprávneniami. Triptych Klaňanie sa troch kráľov banskobystrickému Biskupskému úradu vrátili 17. novembra 2000. Dnes je súčasťou zbierok Slovenskej národnej galérie. Vláda sa Biskupskému úradu za skutky štátnych orgánov spáchané v uvedenom období ospravedlnila.
Samotní obžalovaní vinu popierajú. Tvrdili, že mali informácie o nelegálnom výpredaji umeleckých diel do zahraničia a akcia prebehla v súlade so zákonom.