Šahy 18. novembra (TASR) Na Slovensku zatiaľ neexistuje vhodný spôsob likvidácie starých pesticídov, ktorý by vyhovoval normám Európskej únie. Skonštatovala to koordinátorka projektu zameraného na inventarizáciu skladov starých pesticídov na území Nitrianskeho a Banskobystrického kraja Ida Wollent z Ipeľskej únie.
Od novembra minulého roka do novembra tohto roka zmapovali pracovníci Ipeľskej únie a dobrovoľníci 630 obcí v rámci dvoch krajov. V nich lokalizovali 84 skladov obsahujúcich vyše 47 ton zastaraných pesticídov. Realizáciu projektu finančne podporilo Európske spoločenstvo prostredníctvom programu Phare CBS Spoločný fond malých projektov.
Projekt inventarizácie skladov zastaraných pesticídov rozbehla Ipeľská únia v roku 2002 s podporou holandskej vlády v rámci programu Partnerstvo Holandsko Slovensko v oblasti životného prostredia. V prvej fáze projektu vypracovala únia projekt pre pilotnú inventarizáciu skladov na území povodia Ipľa. "Výsledky inventarizácie boli alarmujúce. V skúmaných 229 obciach sme našli 62 skladov obsahujúcich vyše 50 ton tuhých i kvapalných chemikálií. Počet nájdených skladov tvorí podľa našich odhadov približne 75 percent celkového počtu reálne existujúcich skládok", uviedla Wollent. Kompetentné úrady štátnej správy pritom evidujú v danej lokalite len 9 skladov. Príčinu existujúceho stavu vidí Wollent v tom, že väčšina poľnohospodárskych družstiev v regióne sa dostala do likvidácie, sklady pesticídov nie sú dostatočne udržiavané ani kontrolované.
V rámci pilotného projektu ukončeného v minulom roku vznikla podrobná databáza skladov v skúmanom regióne Poiplia. Vypracovanú metodiku môžu používať i iné regióny Slovenska, prípadne strednej a východnej Európy. Výsledkom druhej, práve ukončenej etapy projektu by mala byť štúdia na odstránenie starých ekologických záťaží.