BRATISLAVA 19. novembra (SITA) - Slovensko sa bude v najbližších desiatich rokoch zasadzovať proti snahám o federalizáciu Európskej únie. Vyplýva to z návrhu stratégie zahraničnej politiky do roku 2015, ktorú dnes podporil parlamentný výbor pre európske záležitosti. "Slovenská republika bude presadzovať ďalší rozvoj Európskej únie ako únie národných štátov dôsledne rešpektujúcej princíp subsidiarity. Za základný prvok vyrovnávania úrovne medzi členskými štátmi Slovensko považuje princíp solidarity, ktorý bude presadzovať v príprave a aplikácii európskych finančných nástrojov," píše sa v stratégii, ktorú parlamentu posunula vláda. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok dnes vo výbore zdôraznil, že SR vôbec prvýkrát definuje, akú úniu chce.
Stratégia podľa Korčoka obsahuje nový rozsah, možnosti a zodpovednosť slovenskej zahraničnej politiky. Explicitne hovorí o jej aktéroch vrátane Národnej rady a krajanských komunít. Dôraz kladie na udržanie silnej Severoatlantickej aliancie ako hlavného nástroja svetového mieru a garanta našej národnej bezpečnosti a územnej celistvosti. "V rámci aktuálneho vývoja v EÚ bude Slovensko podporovať budovanie kapacít európskej obrannej a bezpečnostnej politiky tak, aby boli budované komplementárne ku kapacitám NATO,“ píše sa v stratégii.
Slovensku podľa dokumentu nehrozí žiadny útok zvonku. Hlavnou bezpečnostnou hrozbou zostáva terorizmus. "Nevyriešené konflikty za hranicami Európskej únie naďalej sprevádza organizovaný zločin, ilegálna migrácia, terorizmus a nie je vylúčené šírenie zbraní hromadného ničenia. Tieto fenomény predstavujú dlhodobé hrozby pre stabilitu aj prosperitu Slovenska,“ uvádza dokument. Korene hrozieb vidí v chudobe, nedostatku demokracie, v etnickej a náboženskej netolerancii. Silové riešenie je nedostatočné. Za dôležitejšiu považuje prevenciu – vplývať na príčiny angažovanou zahraničnou politikou a rozvojovou pomocou.
Ako základné zahraničnopolitické záujmy Slovenska definuje návrh strednodobej stratégie zachovanie územnej celistvosti SR, bezpečnosť občanov a trvalý ekonomický, environmentálny a kultúrny rozvoj. Spojené štáty označuje za strategického partnera, "s ktorým vzťahy sú jedným zo základov bezpečnosti v globálnom svete“. So zámerom znásobiť prínos zahraničnej politiky pre občanov chce SR klásť dôraz na jej ekonomický rozmer a "transparentnou politikou bude vytvárať optimálny rámec pre súkromné podnikateľské iniciatívy ako navonok, tak aj dovnútra krajiny." Stratégiu má akceptovať po vláde aj parlament. Spresňovať ju budú programové vyhlásenia vlády a raz ročne zámer zahraničnej politiky.