SME

Rezort životného prostredia pripravuje nový systém ochrany krajiny

Bratislava 20. novembra (TASR) - Národná sústava chránených území (CHÚ) vytvorená po roku 1948, do ktorej patrí okrem iného 9 národných parkov, 14 chránených ...

Bratislava 20. novembra (TASR) - Národná sústava chránených území (CHÚ) vytvorená po roku 1948, do ktorej patrí okrem iného 9 národných parkov, 14 chránených krajinných oblastí a 385 prírodných rezervácií, vychádzala z predpokladu uvedomelej účasti všetkých zainteresovaných na starostlivosti o územie štátu. Formu organizácie však mení nová stratégia ministerstva životného prostredia rešpektujúca aj vstup SR do Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Základom bude v horizonte rokov 2004 - 2006 prehodnotiť národnú sústavu CHÚ na základe schválených kritérií, pričom sa zníži výmera tých, ktoré nemajú prírodný charakter. Európska sústava Chránených území NATURA 2000 predpokladá aj ochranu dvoch typov území - vtáčie územia a územia európskeho významu. Dôležité bude vyčleniť finančné zdroje na realizáciu opatrení na záchranu kriticky ohrozených druhov rastlín a živočíchov podľa schválených programov v najbližšom decéniu - do roku 2014.

SkryťVypnúť reklamu

Už v súčasnosti platný zákon o ochrane prírody a krajiny z roku 2002 reflektuje príslušné medzinárodné dohovory a dokumenty. Slovenské environmentálne právo chráni 239 prírodných pamiatok, 4499 jaskýň a 151 prírodných vodopádov, takže národná sústava CHÚ pokrýva 23,6 percenta územia Slovenska. Štátna ochrana prírody SR nemá kompetenciu správy chránených území a majetku, vykonáva iba dozor. Kapacity organizácií ochrany prírody a ich rozpočet pokrýva v súčasnosti podľa analýzy ministerstva len cca 10 percent potrieb.

Nová stratégia predpokladá riešiť aj problematiku obmedzenia obhospodarovania pozemkov v chránených územiach, pričom sa predpokladajú náhrady vlastníkom pozemkov, podľa stupňa ochrany v sume 131 až 355 miliónov korún ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Náročnosť projektu dokumentuje aj skutočnosť, že z celkového počtu 11 246 rastlinných druhov na Slovensku je viac než 12 percent chránených. Rizikových taxónov vyšších a nižších rastlín je na Slovensku 2939, vyhynutých je 196. Na Slovensku je chránených 754 taxónov živočíchov (742 druhov, 12 rodov), z toho 257 chránených v krajinách EÚ. V súlade s právom EÚ sú u nás chránené všetky druhy voľne žijúcich vtákov prirodzene sa vyskytujúcich na európskom území členských štátov EÚ.

V zmysle poľovníckych právnych predpisov je z celkového počtu chránených druhov živočíchov medzi poľovnú zver zaradených 11 druhov cicavcov a 43 druhov vtákov, pod režim rybárskeho zákona spadá 17 chránených druhov rýb. V zmysle zákona hradí štát škody spôsobené 8 chránenými druhmi živočíchov - bobor vodný, vydra riečna, kormorán veľký, los mokraďový, zubor hôrny, medveď hnedý, vlk dravý a rys ostrovid.

SkryťVypnúť reklamu

Strategické dokumenty ochrany prírody a krajiny nezabúdajú ani na nerasty a skameneliny. Do zoznamu chránených je zahrnutých 12 typových nerastov a 61 významných nerastov. Chránenými sú aj všetky meteority nájdené na území SR. Do zoznamu chránených skamenelín je zahrnutých 655 typových skamenelín. Praktická účinnosť aplikácie ochrany nerastov a skamenelín je však v súčasnosti nízka.

Pri realizácii ochrany predpokladá NATURA 2000 aj zavedenie miestnych poplatkov z pobytu návštevníkov v národných parkoch, čo by bola obdoba kúpeľných poplatkov. Patrili by obciam na budovanie a starostlivosť o technické vybavenie národných parkov, informačných stredísk a publikačné materiály. Malo by dôjsť k zosúladeniu právnych predpisov ochrany prírody, poľovníctva a rybárstva tak, aby nedochádzalo k prekrytiu právneho režimu pri chránených druhoch živočíchov. Do roku 2008 by takýto súlad mal nastať v právnych normách úseku poľnohospodárstva, lesníctva a ochrany prírody. Predpokladá sa tiež, že obce by mali možnosť vyhlasovania ochrany chránených krajinných prvkov, čím by si mohli vytvárať podmienky pre uplatňovanie ekoturistiky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 535
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 210
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 915
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 869
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 810
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Všeobecná poisťovňa sa dohodla na predĺžení zmlúv do 30. júna.


TASR
Protest Netreba nám Netrebko pred SND.

Kritici poukazujú aj na cenu za koncert.


SITA 1
Zora Jaurová z Progresívneho Slovenska.

Rada FPU sa uzniesla na odvolaní Špotáka z funkcie riaditeľa.


TASR
Ilustračné foto.

Ľudí vyzývajú na opatrnosť.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu