BRATISLAVA 21. novembra (SITA) - Tatranský národný park (TANAP) bol zničený, vyhlásil dnes v Slovenskej televízii (STV) minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Víchor zničil 2,5 km široký a 50 km dlhý pás lesa, čo je 12 tisíc hektárov. Tým sa podľa Simona zrušili aj liečebné účinky lesa, môže sa tiež zmeniť klíma. Pripomenul, že živelná pohroma postihla aj iné oblasti Slovenska vrátane Nízkych Tatier či Oravy.
Odstránenie následkov potrvá podľa ministra poldruha až dva roky. "Technicky a ľudsky sme pripravení," vyhlásil Simon. Vláda preskúma, či sa na revitalizáciu nedajú použiť fondy Európskej únie, ako to urobilo Česko. Asanačné náklady by mal kryť predaj dreva zo zničených lesov.
V pondelok ráno ministerstvo pôdohospodárstva prehodnotí zákaz vstupu do lesa a ponechá ho len v najohrozenejších oblastiach. Simon zdôraznil, že zákazom chcel chrániť najmä ľudské životy.
Zastavenie ťažby minister zdôvodnil veľkým rozsahom škôd. Kým ročná ťažba ihličnatého dreva na Slovensku je okolo troch miliónov kubíkov, kalamita zničila stromy s drevom okolo 2,5 milióna kubíkov, teda na úrovni ročnej ťažby. Preto treba prehodnotiť plán ťažby na ďalší rok.
Zastavenie ťažby a ďalšie rozhodnutia ministra Simona majú podporu opozičného Smeru. Jeho predseda Robert Fico v relácii O päť minút dvanásť ubezpečil, že Smer nebude namietať ani proti prípadnej skrátenej procedúre v parlamente. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský prisľúbil, že parlament je pripravený, ak bude treba rýchle legislatívne opatrenia, alebo inú pomoc.
Podľa podpredsedu Národnej rady SR a šéfa SMK Bélu Bugára treba čo najskôr na obnovu lesov uvoľniť čo najväčšie množstvo peňazí. "Kto rýchlo dáva, dvakrát dáva." Líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar konštatoval, že do Tatier sa neinvestovalo od roku 1967. Za potrebné považuje nové územné plány. Podľa neho však bude trvať 50 rokov, kým sa všetko znormalizuje.