Bratislava 22. novembra (TASR) - Najväčších chýb, ktorých dôsledkom je súčasná sociálno-ekonomická situácia Slovenska, sa vlády za posledných 15 rokov dopustili podľa politológa a poslanca za stranu Smer Borisa Zalu pri privatizácii.
"Povedzme si úplne úprimne: tak ospievaná kupónka z deväťdesiateho druhého roku, tá veľká Klausova šoková terapia prostredníctvom kupónky, zlyhala absolútne a úplne a znamenala len to, že sa obrovské finančné prostriedky stratili vo fondoch a vyviezli sa do zahraničia," povedal dnes Zala v diskusnej relácii TV JOJ Sedmička. Malá privatizácia podľa jeho názoru vytvorila "výraznú a silnú štruktúru mafiánskej spoločnosti", s ktorou sú dodnes problémy. Veľkú privatizáciu v réžii Mečiarovej vlády, pri ktorej mala vzniknúť kapitálová vrstva, označil za "absolútne podivuhodnú" s tragickým koncom.
Bývalý šéf KDH a expremiér Ján Čarnogurský mu oponoval, že "máme dobré príklady privatizácie, aj kupónovej, a zlé". "Boli predsa veľké podniky, ktoré sa neprivatizovali a skrachovali, napríklad ZŤS Martin, Považská Bystrica, či Detva," konštatoval. Ako úspešný príklad privatizácie menoval vývoj v podniku Železiarne Podbrezová, naopak pre štát neprospešná bola podľa jeho slov privatizácia Východoslovenských železiarní. Čarnogurský sa súčasne ohradil voči tvrdeniu, že za jeho vlády došlo k likvidácii zbrojárskeho priemyslu a že prispela ku krachu v poľnohospodárstve. Za najväčšie negatívum uplynulých 15 rokov Čarnogurský považuje "uvoľnenie smerom k zmluvnej slobode", ktoré podľa jeho slov zašlo priďaleko.
Fakt, že na Slovensku nebol "ani 15 rokov po" potrestaný nik z komunistických funkcionárov, Čarnogurský komentoval jedným z hesiel Novembra 1989 "nie sme ako oni". Myslí si, že právo, vrátane premlčacej doby, by malo platiť dôsledne. "Ani najťažšie zločiny nie je možné po 20 rokoch trestať. Navyše treba povedať, že v 70. a 80. rokoch už také hrubé nezákonnosti sa nerobili. Mám na mysli bitie alebo popravy," konštatoval bývalý minister spravodlivosti. Zala si myslí, že trestné činy treba sankcionovať, ale členstvo v politických stranách či vrcholných orgánoch moci nemožno hodnotiť ako zločin.
Ani jeden z diskutujúcich sa nezhodol so slovami politológa Miroslava Kusého, ktorý sa pre médiá vyjadril, že na Slovensku ani po 15 rokoch od nežnej revolúcie neexistuje plnohodnotná občianska spoločnosť. Zala okrem toho tiež polemizoval s Kusého hodnotením o tom, že na Slovensku nastala partokracia. Upozornil, že bez politických strán, ktorým dávajú voliči vo voľbách svoje hlasy, by nebola možná ani parlamentná demokracia.
ds pa