Bratislava 21. novembra (TASR) - Zmenu kvality ľudských práv považuje predseda SMK Béla Bugár za jeden z najdôležitejších ukazovateľov vývoja štátu po 17. novembri 1989. V diskusii STV O päť minút dvanásť pripustil, že 15-ročný vývoj priniesol aj chybné rozhodnutia, ktoré dnes ovplyvňujú postoj veľkej časti spoločnosti k tejto historickej udalosti.
Pre predsedu parlamentu Pavla Hrušovského sa zmeny udiali z vôle ľudí po slobode, aj keď nie vždy v uplynulých rokoch boli pripravení niesť za ňu aj svoju mieru zodpovednosti. Predseda Smeru Robert Fico upozornil, že vízie Novembra 1989 boli zneužité na "majetkový prevrat" a súčasnosť znamená odklon od v ústave proklamovaného štátu s trhovou ekonomikou sociálne a ekologicky orientovanou.
Z výmeny názorov na význam revolučných premien vyplynula zhoda postojov predstaviteľov parlamentných strán na tom, že jednoznačným úspechom bolo vybudovanie suverénneho štátu so všetkými demokratickými inštitúciami. Podľa názoru predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara bolo chybou, že aj jeho kabinet si nevedel získať ľudí vo väčšej miere na podporu nevyhnutných zmien. Za chybu ponovembrového vývoja považuje Fico nezvládnutie vnútorných procesov premien a príklon k budovaniu "amerického modelu spoločnosti", a nie štátu európskeho typu.
Za pozitívum posledného vývoja považuje predseda SMK Béla Bugár rast reálnych miezd, čo zvýrazňuje zodpovednosť vlády za ekonomiku štátu. Mečiar upozornil, že doterajší vývoj likviduje strednú vrstvu obyvateľov, čo sa prejavuje nárastom chudobných. Rokovanie koaličných lídrov nazval "druhým politbyrom", rozhodujúcim mimo parlamentu bez akejkoľvek diskusie. Podľa šéfa Smeru Fica by súčasná koalícia mala odísť pre "intelektuálne vyčerpanie".