Bratislava 21. novembra (TASR) - Príčinou náhlych zmien počasia a intenzívnejšieho výskytu prírodných katastrof je spriemyselňovanie a urbanizácia krajiny na všetkých kontinentoch sveta. Zo Slovenska sa stratilo z hydrologického cyklu 250 miliónov m3 vody a zmenou jeho krajinnej štruktúry od konca druhej svetovej vojny viac ako 12 miliárd m3 vody.
Tvrdí to zástupca Občianskeho združenia (OZ) Ľudia a voda Michal Kravčík, ktorý dáva do priamej súvislosti piatkovú kalamitnú situáciu vo Vysokých Tatrách s kanalizovaním zemského povrchu, jeho asfaltovaním, betónovaním a odvodňovaním. Prehriaty kontinent Európy s chladnejším oceánom vyvoláva extremalizáciu počasia s častejším a extrémnejším vpádom teplých i chladných frontálnych systémov z oceánu na kontinent.
Efekt veternej smršte v národnom parku bol zosilnený prehriatou poľnohospodárskou krajinou Popradskej kotliny, preto je potrebné sústrediť sa pri obnove nielen na Vysoké Tatry, ale aj celú kotlinu a realizovať program plošného zastavenia vysušovania celého Slovenska. To je aj cieľ občianskeho združenia, ktoré predložilo kompetentným rezortom program Modré Slovensko Nechaj vodu v krajine. Odmietnutie aktivít ľudí mimo oficiálnych štruktúr považuje za zásadnú chybu pri predchádzaní následkov prírodných katastrof na Slovensku.