BRATISLAVA 22. novembra (SITA) - Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon predpokladá, že 10 mil. Sk určených na pomoc pri revitalizácii tatranských lesov by mohlo byť v Tatrách už v utorok. "Podpísal som žiadosť o rozpočtové opatrenie a to musí byť schválené ministrom financií," informoval na pondelkovej tlačovej besede Simon. Minister sa zároveň v pondelok zúčastní na rade ministrov v Bruseli, kde otvorí problematiku revitalizácie tatranských lesov a požiada Európsku úniu o možnosť podpory riešenia tejto situácie aj zo zdrojov štrukturálnych fondov.
Ako ďalej Simon pokračoval, ministerstvo stanovilo okamžité, krátkodobé a dlhodobé ciele, ktoré je pri revitalizácii územia Tatranského národného parku (TANAP) nutné naplniť. Medzi okamžité ciele patrí prehodnotenie rozhodnutia o zákaze vstupu občanov do lesných porastov v SR mimo pracovníkov lesa. "Rozhodnutie bolo vydané v sobotu kedy hrozilo potenciálne nebezpečenstvo občanom vstupujúcim do lesa, po jeho prehodnotení sa bude rozhodnutie týkať len dotknutých území s rizikom ohrozenia ľudských životov," vysvetlil Simon.
Podľa Simona do štvrtka tohto týždňa pripraví Lesnícky výskumný ústav (LVÚ), Technická univerzita vo Zvolene a spoločnosť Lesoprojekt Zvolen materiál, ktorý posúdi ministrovo rozhodnutie okamžite zastaviť ťažbu ihličnatých porastov. "Štátne lesy TANAP v spolupráci s LVÚ vykonajú letecké zmapovanie celého územia, na základe ktorého sa vypočíta celkový rozsah škôd," uviedol Simon. Ako ďalej dodal, medzi krátkodobé opatrenia patrí príprava plánu spracovania kalamitného dreva, ako aj prehodnotenie Lesných hospodárskych plánov dotknutých území Lesoprojektom. Do konca tohto roku by mal byť podľa Simona spracovaný plán revitalizácie lesných porastov v TANAP-e a zároveň plán revitalizácie celého územia vrátane lesných pozemkov, technickej infraštruktúry a územného plánu. Do dlhodobých cieľov patrí realizácia prijatých opatrení.
V rámci štátnych lesov TANAP-u bolo z celkovej rozlohy 46 tis. hektárov lesa zničených 12 tis. hektárov, pričom ďalších 12 tis. hektárov bolo poškodených. V ostatných oblastiach Slovenska víchrica zničila takmer 900 tis. metrov kubických dreva. Ako na záver Simon dodal, kalamita by sa dala zvládnuť do dvoch rokov.