Košice 11. decembra (TASR) - Prvý senát Ústavného súdu SR dnes verejne prerokoval podnet českej akciovej spoločnosti Jan Becher - Karlovarská becherovka (JBKB), ktorým namietla porušenie základného práva na zákonného sudcu postupom Najvyššieho súdu SR pri odvolacom konaní.
JBKB, zastúpená advokátom Ernestom Valkom, tvrdí, že Najvyšší súd SR porušil ich ústavné právo nebyť odňatý zákonnému sudcovi, keď pridelil spis senátu, ktorý nebol určený rozvrhom práce, čím porušil aj vlastné predpisy. V situácii, keď právny poriadok SR nemá dostatočnú právnu úpravu inštitútu zákonného sudcu, jedine Ústavný súd môže podľa navrhovateľov poskytnúť účastníkom konania pred všeobecnými súdmi možnosť ochrany tohto významného ústavného práva. Rozvrh práce a jeho dodržiavanie totiž aj doterajšia judikatúra ÚS považuje za súčasť práva na zákonného sudcu. Podľa Valka všetky indície nasvedčujú tomu, že na Najvyššom súde sa nepostupovalo podľa ústavy. Ako uviedol na pojednávaní, je na zváženie, či by sa aj na Najvyššom súde nemal zaviesť systém súdneho manažmentu, ktorého súčasťou je náhodný, počítačom riadený výber sudcu. Inou možnosťou je zákonom stanoviť pevné zásady rozdeľovania agendy medzi sudcov či senáty, ktoré by chránili pred ľubovôľou a zabezpečili transparentnosť súdu. S väčšinou argumentov JBKB sa v tomto spore stotožnil aj generálny prokurátor SR a na NS SR podal mimoriadne dovolanie.
Na dnešnom pojednávaní sa nikto z NS nezúčastnil. Z písomného stanoviska predsedu Štefana Harabina vyplynulo, že dôvodom pridelenia spisu rovnakému senátu bola náhoda, a nie pôvodná argumentácia rozvrhom práce, ktorú JBKB na ÚS napadla. Valko v záverečnej reči zdôraznil, že je na ÚS, aby rozhodol, či sa takéto "náhody" budú akceptovať, alebo sa do prideľovania spisov zavedie poriadok v súlade s ústavou. Kedy ÚS zverejní svoje rozhodnutie, zatiaľ nie je známe, pretože dnešné pojednávanie na neurčito odročil.
K porušeniu základných práv JBKB malo dôjsť v prípade uznesenia NS SR z 13. apríla 2000, ktorým NS zrušil predbežné opatrenie Krajského súdu v Nitre vo veci nekalej súťaže. Spor sa týkal JBKB a slovenských firiem Simpex Plus s.r.o. Chotín a Brocken Heart, ktoré začali vyrábať a distribuovať bylinkový likér vo fľašiach s etiketou Original Becher Bitter. Český výrobca JBKB požiadal nitriansky KS o vydanie predbežného opatrenia na ukončenie výroby a predaja slovenskej becherovky. KS mu síce vyhovel, odporca sa však odvolal a NS SR v apríli rozhodol, že uznesenie o predbežnom opatrení sa ruší a vracia vec KS.
Firma Simpex Plus získala práva na výrobu bylinkového likéru od údajného dediča originálnej receptúry na becherovku, domažlického podnikateľa Zdeňka Hoffmanna, s ktorým JBKB už tretí rok vedie spor o ochranu známky. Ochrana práv JBKB na Slovensku je tiež stále aktuálna, pretože po neúspešnej chotínskej firme sa v minulom roku objavil ďalší výrobca a distribútor slovenskej becherovky - sninská spoločnosť DAJK. Hoci JBKB na prešovskom KS s návrhom na predbežné opatrenie voči nej uspela a súd zakázal DAJK-u distribuovať slovenskú becherovku, druhá strana sa odvolala a vec je opäť na Najvyššom súde.