BRATISLAVA 22. novembra (SITA) - Nová komisárka Európskej únie (EÚ) pre poľnohospodárstvo Dánka Mariann Fischer Boelová, ktorá dnes nastúpila do úradu, by sa mala viac venovať ochrane vtáctva a poľnohospodárskej krajiny. Tvrdia to ochranári z medzinárodnej BirdLife International, ktorú na Slovensku zastupuje Spoločnosť pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS). Intenzívne poľnohospodárstvo a strata biotopov spôsobujú, že vtáctvo stráca miesta na získavanie potravy, hniezdenie a jednoducho nemá kam ísť, upozorňuje Tatiana Šutiaková zo SOVS. "Potrebujeme novú poľnohospodársku politiku, ktorá bude podporovať farmárov chrániacich prírodu a krajinu a ponúkne alternatívu k masívnej intenzifikácii", konštatovala.
Podľa riaditeľa SOVS Rastislava Rybaniča by sa mala nová komisárka radikálnejšie snažiť uplatniť reformu poľnohospodárskej politiky, ktorú naštartovali už minulý rok. Požadujú zvýšiť dotácie pre farmárov hospodáriacich šetrne k prírode a pre územia zaradené do sústavy Natura 2000. Podľa ochranárov by sa mali stanoviť minimálne požiadavky na hospodárenie, ktoré by zahŕňali ochranu biotopov a vôd a malo by sa zabrániť používaniu škodiacich metód pri hospodárení. Pre poľnohospodárov, ktorí by chceli hospodáriť a zároveň chrániť životné prostredie, by sa mal vybudovať poradenský systém.
SOVS zároveň zbiera podpisy občanov do celoeurópskej internetovej petície za väčšiu pozornosť a viac zdrojov do ochrany prírody. Do akcie sa dá zapojiť do 6. januára, keď predložia ochranári výsledky petície komisárke. Slováci môžu petíciu podporiť na stránke www.sovs.sk.
Ochranári tak reagujú na výsledky štúdií BirdLife International, podľa ktorých je ohrozených až 43 percent vtáčích druhov pravidelne sa vyskytujúcich v Európe. V Európe najvýraznejšie ubúdajú strnádka lúčna a vrabec poľný. Najohrozenejšími slovenskými druhmi sú drop fúzatý a brehár čiernochvostý.