BRATISLAVA 22. novembra (SITA) - Prezident Ivan Gašparovič bude jedným z prvých štátnikov, ktorých od nástupu novej Európskej komisie (EK) prijme jej šéf José Manuel Barroso. Rokovanie oboch predstaviteľov sa uskutoční v utorok popoludní, krátko po príchode prezidenta do Bruselu. Počas rozhovoru sa nevyhnú ani aktuálnej téme - piatkovej víchrici v Tatrách. EK dnes zverejnila svoju ochotu pomôcť Slovensku pri odstraňovaní následkov tejto ekologickej katastrofy, o čom ubezpečila počas rokovania ministrov zahraničných vecí v Bruseli podpredsedníčka komisie a jej členka pre životné prostredie Margot Wallströmová. V prípade potreby by mohla EK aktivovať fond solidarity, ktorý je určený práve na tieto účely.
S predsedom EK chce hovoriť prezident aj o napĺňaní tzv. lisabonskej stratégie, ktorá má z Európskej únie (EÚ) urobiť do roku 2010 najkonkurencieschopnejšiu ekonomiku sveta. Jej naštartovanie si nová EK stanovila ako jednu z priorít svojho pôsobenia. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca hlavy štátu Marek Trubač, podľa prezidenta by sa táto stratégia mala stať agendou každého zo stretnutí Európskej rady.
Barrosova komisia si tiež za jeden z cieľov určila ratifikáciu európskej ústavnej zmluvy, ktorá by mala vstúpiť do platnosti v roku 2009. Gašparovič v tejto súvislosti zopakuje v Bruseli stanovisko, že euroústava je výsledkom najmožnejšieho kompromisu, na akom bola európska dvadsaťpäťka schopná sa dohodnúť. Neznamená to však, že je dokument bezchybný a nemohol by byť v budúcnosti novelizovaný. Napriek tomu by ho však členské štáty únie mali podľa prezidenta čo najskôr ratifikovať. Na prijatie ústavnej zmluvy nie je podľa neho potrebné referendum.
Na pôde EK chce v utorok hovoriť I. Gašparovič aj o plánovanom rozširovaní EÚ. Na rokovaniach podporí Rumunsko a Bulharsko, ktoré by sa mali podľa neho stať novými členmi už v roku 2007. Podporu Slovenska vyjadrí integračným snahám Chorvátska. V súvislosti s Tureckom ocení reformy, ktoré sa v tejto krajine stali. Zároveň verí, že ak sa Turecko viac priblíži európskej legislatíve, tak to ocení aj únia, ktorá by s ním mala rokovať.
V stredu sa Gašparovič stretne s predsedom Európskeho parlamentu Josepom Borellom a na záver návštevy bude rokovať so šéfom NATO Jaapom de Hoop Scheferom. Prezident chce zhodnotiť sedemmesačné členstvo Slovenska v Aliancii ako aj priebeh reformy Ozbrojených síl (OS) SR. Potvrdí tiež záujem SR zachovať súčasnú úroveň nasadenia slovenských vojakov v misiách, a to najmä na Balkáne v rámci KFOR.