Bratislava 11. decembra (TASR) - Maďarská strana dosiaľ neprijala adekvátne kroky v súvislosti s výhradami SR k Zákonu o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Jaroslav Chlebo preto odporúča, aby sa ku kontroverznému zákonu ešte v tomto mesiaci vyjadrila Národná rada SR.
Maďarsko podľa jeho slov dosiaľ neposkytlo všetky príslušné predpisy a vyjadrenia k problematickým okruhom zákona tak, ako to prisľúbil maďarský štátny tajomník rezortu diplomacie Zsolt Németh. Maďarský zákon pritom nadobudne platnosť už 1. januára 2002.
Chlebo ďalej uviedol, že Maďarsko vyjadrilo ochotu konzultovať o parciálnych problémoch zákona, slovenskú stranu však takýto prístup nemôže uspokojovať. "My máme záujem riešiť en bloc celý zákon a nemôžeme súhlasiť s tým, aby sme ho delili na jednotlivé postupové kroky. Takýto postup pre nás nie je prijateľný," povedal dnes pre novinárov.
Zo zákona vyplýva aj problematické vyplácanie finančných podpôr pre rodiny, ktorých deti navštevujú školy s vyučovacím jazykom maďarským. Podľa Chleba v tejto oblasti zatiaľ k dohode s maďarskou stranou nedošlo. "Takáto prax od 1. januára určite realizovaná nebude, to si bude vyžadovať určite viac času," konštatoval Chlebo o jednom z problematických ustanovení zákona. Alternatívny návrh by pritom malo vypracovať Ministerstvo školstva SR.
V súvislosti s návrhom vykonávacieho predpisu zákona o vydávaní preukazov pre zahraničných Maďarov Chlebo konštatoval, že maďarská strana sa v ňom pokúsila premietnuť odporúčanie tzv. Benátskej komisie Rady Európy. Jediným miestom na podanie žiadosti o preukaz by tak malo byť veľvyslanectvo alebo generálny konzulát Maďarskej republiky.
Za pretrvávajúce nevyjasnené okruhy zákona označil Chlebo aj zamestnávanie občanov SR v Maďarsku či podporu neziskovým, ako aj ziskovým organizáciám na území SR.
Kontroverzný maďarský zákon prijatý v júni maďarským parlamentom podľa stanoviska MZV SR nerešpektuje základné zásady a normy medzinárodného práva a má exteritoriálnu pôsobnosť, čo predstavuje zásah do štátnej suverenity SR.