Bratislava 11. decembra (TASR) - Úvahy o vypnutí vysielania verejnoprávnej Slovenskej televízie (STV) považujú Slovenské telekomunikácie (ST) v súčasnosti za irelevantné a sú pripravené naďalej rokovať.
Upozorňujú však, že len k 31. októbru tohto roku narástli dlhy STV voči ST na takmer 360 miliónov korún a predstavitelia televízie doteraz na žiadnom stretnutí neponúkli návrh na systémové riešenie dlhov.
Medzi Rádiokomunikáciami a STV existuje len rámcová zmluva, ktorá určuje základné pravidlá zmluvného vzťahu. K nej sa má každý rok podpisovať dodatok definujúci presný rozsah poskytovanej služby a ceny. Takéto dodatky však na rok 2000 a 2001 neboli podpísané, zdôraznila hovorkyňa ST Gabriela Nemkyová.
Ešte na jeseň tohto roku ST zaslali ústrednému riaditeľovi STV list, v ktorom ho vyzvali, aby sa vyjadril k návrhu splátkového kalendára a predložil vlastný návrh riešenia tejto situácie. "Keďže k tomuto systémovému riešeniu a odpovedí na naše výzvy zo strany STV doteraz neprišlo, dlhy sa hromadia aj naďalej," konštatovala Nemkyová. Slovenské telekomunikácie sa preto opätovne rozhodli poslať ústrednému riaditeľovi STV list, v ktorom ho požiadali, aby STV do 14. decembra akceptovala a podpísala Dohodu o uznaní dlhu, akceptovala a podpísala Splátkový kalendár na uznanú výšku dlhu a akceptovala a podpísala Zmluvu o poskytovaní rádiokomunikačných služieb.
Rada STV sa dnes rozhodla požiadať vládu SR a Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, aby ako 49-percentný akcionár ST uplatnili svoje vlastnícke práva a dosiahli zreálnenie obchodných podmienok pre STV. Členovia rady súčasne vyzvali poslancov Národnej rady SR, aby pri schvaľovaní rozpočtu zohľadnili stratu STV vo výške 470 miliónov korún, ktorá jej vznikla oslobodením niektorých občanov od koncesionárskych poplatkov. V tejto skupine figurujú predovšetkým dôchodcovia a telesne postihnutí.
Telekomunikácie požiadali STV o okamžitú úhradu a krátky splátkový kalendár. "ST uplatňujú od roku 1996 voči STV ceny, ktoré zahŕňajú nielen prevádzkové náklady, ale aj investície, o ktorých rozhodli jednostranne ST bez ohľadu na potreby a záujmy STV a ktoré sa do veľkej miery nerealizovali," uvádza sa vo výzve Rady STV, ktorú TASR poskytol predseda rady Jaroslav Franek. Podľa jeho slov je vysielanie STV v bezprostrednom ohrození, pretože televízia sa sama nedokáže vyrovnať s finančnými problémami. "Vypnutie STV by bolo katastrofálnym aktom, ktorý by mal vážny spoločenský a politický dopad a priamo by ohrozilo duálny systém televízneho vysielania," píše sa v závere výzvy.