Staré Hory 23. novembra (TASR) - Ekologická katastrofa po piatkovej víchrici, ktorá zničila rozsiahle lesné ekosystémy najmä vo Vysokých Tatrách, na Orave a Horehroní, výrazne postihla živočíšne spoločenstvá naviazané výlučne na les. Tieto v krátkom čase stratili doslova zo dňa na deň strechu nad hlavou.
"Keďže živel sa prehnal rýchlo cez veľké územie, určite mnoho zvierat zahynulo alebo sa poranilo. Mnohé vtáky sa pred víchrom poukrývali v stromoch, v ktorých po páde na zem zahynuli. Aj väčšie živočíchy, ako sú jelene, srnce, diviaky, či medvede, hľadali úkryty. Zvieratá zažili doslova šok a stres, ktorý ich nadlho poznačí. Tie, ktoré prežili, sa museli ihneď vyrovnať s neexistenciou ich životného prostredia. Len ťažko sa budú spamätávať a vyrovnávať so stratou svojich teritórií," uviedol pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách Miroslav Saniga.
Dodal, že pre živočícha je vlastnenie určitého územia - teritória, ktoré si prisvojuje a obhajuje, veľmi dôležitým faktorom. Sú známe prípady, že jeho strata u živočícha navodzuje skleslú náladu a stráca chuť do života. Prestáva prijímať potravu a slabne, čo môže privodiť napokon aj smrť. Na sklonku jesene a pred zimou, je negatívny efekt zo straty teritória na psychiku živočícha ešte výraznejší.
Ďatle, sovy, sýkorky, jariabky a ďalšie vtáky biotopovo a potravinovo naviazané na lesný ekosystém, sa museli presťahovať do nepoškodených, alebo do menej postihnutých lesov. Tam ich však čaká súperenie o teritórium s konkurentmi, ktorí tam majú svoje územia. Veľký šok zažijú na jar sťahovavé vtáky, ktoré sa vrátia do svojich rodísk. Aj tie budú musieť podstúpiť boj o teritória na nových územiach.
Podobne je to aj s cicavcami, ich migrácia do vhodných biotopov je však podstatne sťaženejšia než u vtákov. Najhoršie dopadli pravdepodobne medvede. V tomto čase zvyknú totiž zaľahnúť na zimný spánok. Teraz možno očakávať, že v postihnutých oblastiach vôbec nezaľahnú a budú sa nervózne a podráždené potulovať a hľadať si potravu.
Pre niektoré živočíchy sa naopak rozšíril životný priestor. Viaceré vtáky totiž obývajú aj polomy, vývratiská, holiny a rúbaniská. Populácie orieška hnedého, vrchárky modrej, ľabtušky lesnej i tetrova hoľniaka v postihnutých oblastiach sa môžu zvýšiť. Podobne to môže byť aj u drobných lesných hlodavcov, najmä hrdziaka lesného a hraboša poľného.