Bratislava 23. novembra (TASR) - Prezident SR Ivan Gašparovič dnes vrátil poslancom na opätovné prerokovanie novelu zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR, ktorá umožňuje, aby v parlamente vznikali výbory na vyšetrovanie vecí verejného záujmu. Nepáči sa mu spôsob, akým by mali byť tieto výbory kreované.
Predkladateľ pozmeňujúceho návrhu k novele poslanec za ĽS-HZDS Tibor Cabaj navrhol, aby boli výbory zriaďované, ak o to prejaví záujem jedna pätina poslancov. Predsedu výboru mala v tajnom hlasovaní voliť snemovňa z radov poslancov, ktorí navrhli zriadenie výboru. Podľa prezidentových legislatívcov tento mechanizmus ale nie je v poriadku, pretože podľa nich obmedzuje právo všetkých zákonodarcov byť volení. Najmenej polovica členov výboru mala pozostávať z navrhovateľov zriadenia výboru.
Novela tiež obsahuje zmenu, podľa ktorej budú môcť v parlamente pôsobiť len poslanecké kluby zo strán, ktoré prešli parlamentnými voľbami. Určuje postavenie a spôsob voľby členov Výboru pre európske záležitosti NR SR, ktorý bude kľúčový pre kontrolu členov vlády pri rokovaniach v Bruseli.
Novela mala ďalej skvalitniť a uľahčiť prácu parlamentu, a to tak že všetky návrhy podané snemovni by sa podávali aj v elektronickej forme. Stanovuje hlasovanie dvakrát denne - o 11. a 17 hodine, ruší doterajšie prezenčné listiny, počíta s novým systémom Hodiny otázok, podľa ktorého mali mať členovia vlády na odpoveď tri minúty. Na doplňujúcu otázku mal mať poslanec minútu a člen vlády na odpoveď ďalšie dve minúty.
Žiadosť o vydanie na trestné stíhanie alebo disciplinárne konanie poslanca má podľa tejto novely obsahovať najmä vymedzenie skutku a dôvody, pre ktoré sa žiadosť podáva. Poslancom mala ďalej umožniť vykonávať prieskum v orgánoch verejnej moci a verejnoprávnych inštitúciách, subjektoch, ktoré hospodária s majetkom štátu, verejnoprávnych inštitúcií a Fondu národného majetku. Súčasne umožňovala predložiť návrh štátneho rozpočtu skôr ako o pol roka po jeho prípadnom neschválení a upravila podávanie informácií pre poslancov od členov vlády.
SMK sa pri schvaľovaní novely neúspešne pokúšala presadiť, aby mohli poslanci na rokovaniach NR SR vystupovať v rodnom jazyku.
Na prelomenie prezidentovho veta je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, teda najmenej 76 hlasov. Pri prvom schvaľovaní novelu podporilo 69 zo 136 prítomných zákonodarcov, siedmi boli proti a 58 sa zdržalo hlasovania.
Prezident dnes vetoval aj novelu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja. S prezidentovým súhlasom naopak môžu vstúpiť do platnosti novela zákona o cenných papieroch a investičných službách, novela zákona o dani z pridanej hodnoty, novela zákona o dani z príjmov, novela zákona o spotrebnej dani z vína, z liehu, z tabakových výrobkov a z piva. Platiť môže začať aj novela zákona o správe daní a poplatkov, zákon o Národnej diaľničnej spoločnosti, novela zákona o stavebnom sporení, zákon o orgánoch štátnej správy v colníctve , zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení, novela zákona o poisťovníctve, o cestovných dokladoch, o konkurze a vyrovnaní, o ochrane pred povodňami, o regulácii v sieťových odvetviach, o energetike, o tepelnej energetike a novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach.
TASR informáciu poskytli z mediálneho oddelenia Kancelárie prezidenta SR.