Bratislava 24. novembra (TASR) - Vláda dnes rozhodne o stanovisku Slovenska k otázke začatia prístupových rokovaní Európskej únie s Tureckom. Podľa návrhu rezortu slovenskej diplomacie by kabinet mal otvorenie týchto rokovaní podporiť za podmienky splnenia politických kritérií na členstvo v únii zo strany Turecka.
Začiatok negociačného procesu pritom nebude znamenať garanciu pristúpenia tejto krajiny k únii. "Rokovania môžu byť v prípade závažných nedostatkov pri plnení predvstupových kritérií jednostranne prerušené. Členstvo Turecka v EÚ je len jednou z možností výsledku rokovaní," uvádza sa v návrhu. O konkrétnych časových horizontoch členstva je pritom podľa ministerstva zahraničných vecí zatiaľ predčasné hovoriť.
Vláda by sa podľa očakávania mala venovať aj analýze možností zapojenia armády pri odstraňovaní škôd kalamitnej situácie vo Vysokých Tatrách. Šéf rezortu obrany Juraj Liška predloží informáciu o spôsoboch pomoci ozbrojených síl oblasti, ktorú postihla ničivá víchrica. O "totálne" nasadenie armády požiadal ministra v utorok prezident Ivan Gašparovič ako hlavný veliteľ ozbrojených síl SR.
Kabinet bude rokovať aj o prevode ďalšieho prebytočného vojenského majetku v celkovej hodnote vyše 150 miliónov Sk na obce a mestá. Na samosprávu by mali prejsť pre armádu už nepotrebné pozemky a rôzne stavby. Týka sa to obcí a miest Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Malacky, Veľký Biel, Lozorno a Podlužany.
V programe zasadania je aj memorandum o porozumení medzi vládou a spoločnosťou Truthheim Invest LLC za účelom dostavby a následnej prevádzky Novostavby Slovenského národného divadla v Bratislave. Dlhé roky rozostavaná budova by sa tak vstupom amerického investora mala dokončiť s funkciou kultúrno-spoločenského a kongresového centra.
Ministri budú rokovať aj o mechanizme spolupráce s Národnou radou SR v procese posudzovania legislatívnych návrhov Európskej komisie, či o príspevku vo výške dvoch miliónov Sk na zabezpečenie ochrany personálu OSN v Iraku.