BRUSEL 24. novembra (SITA) - Ekologická katastrofa, ktorá v piatok minulý týždeň postihla Tatry, dominovala aj na dnešnom rokovaní prezidenta Ivana Gašparoviča v Bruseli. Záujem Slovensku pomôcť vyjadril po predsedovi Európskej komisie aj šéf Európskeho parlamentu Josep Borello, ktorý by rád osobne navštívil postihnuté oblasti. Ako konštatoval pre novinárov po stretnutí s hlavou štátu, počas vianočných sviatkov by rád pricestoval do Tatier a na vlastné oči si pozrel následky ničivej víchrice. Zároveň sa počas diskusie s prezidentom zaujímal o to, ako by Európska únia mohla Slovensku pomôcť.
Podľa prezidenta však väčšinu rozhovorov s Borellom venovali aktuálnej téme ratifikácie ústavnej zmluvy EÚ. Gašparovič naznačil, že euroústava môže po ratifikácii priniesť niekoľko problémov. Tie by mohli súvisieť najmä s tým, že nie celkom jednoznačne definuje úniu ako superštát, no na druhej strane ani jednoznačne nehovorí o suverenite jednotlivých členských štátov. "z toho môžu vzniknúť legislatívne a vzťahové problémy," dodal prezident, ktorý je však presvedčený, že ústavná zmluva by mala byť v stanovenom termíne ratifikovaná. Ak by však niektorý zo štátov európskej dvadsaťpäťky odmietol ústavu prijať, tak to nebude podľa Gašparoviča dobrý signál pre ďalšie fungovanie EÚ. Myslí si však že zmluvu by mali členské štáty prijať, pretože zjednoduší pôsobenie únie, na čom sa zhodol s Borellom. Predseda EP dodal, že ústavná zmluva určite bude prínosom pre úniu. Odmieta tvrdenie, že by euroústava mohla fungovanie únie skomplikovať. Bolo by zložité urobiť fungovanie únie ešte zložitejšie ako je teraz, dodal Borello.
Obaja predstavitelia sa okrajovo venovali aj aktuálnej situácii na Ukrajine, ktorá nastala po prezidentských voľbách. Podľa Gašparoviča je náš východný sused taká zaujímavá krajina, že žiaden štát a ani EÚ si nemôžu dovoliť si ju nevšímať. Uviedol to v súvislosti s tým, či sa európske krajiny príliš nemiešajú do vnútropolitickej situácie tejto krajiny. Situáciu na Ukrajine však podrobnejšie nekomentoval, zdôraznil len to, že Ukrajina rovnako ako ostatné štáty musí rešpektovať demokratické princípy. Borello tiež odmietol špekulácie o vmiešavaní sa do vnútropolitických otázok nášho východného suseda. Nemyslí si totiž, že by niektorá z európskych inštitúcií vydala stanovisko, ktoré by mohlo byť takto chápané. K situácii na Ukrajine a k ich voľbám sa EP podľa neho vyjadrí po tom, ako bude mať relevantné informácie od vyslaných pozorovateľov.