Banská Bystrica 24. novembra (TASR) - Situácia väčšiny múzeí na Slovensku je kritická. Nedokážu budovať, ochraňovať, zhodnocovať a verejnosti sprístupňovať zbierkové fondy. Najproblematickejšími sú odborné uloženie, ochrana, základné ošetrenie a evidencia zbierkových fondov.
Účastníci 14. valného zhromaždenia Zväzu múzeí na Slovensku (ZMS) dnes v Banskej Bystrici konštatovali, že múzeá spravujú takmer 9 miliónov zbierkových predmetov. Uložené sú v depozitároch na ploche asi 52 tisíc metrov štvorcových. Len menej než 15 percent z nich má primerané technické vybavenie. Asi 40 percent depozitárov je bez poplašného systému narušenia a 70 percent bez požiarnej signalizácie. Až tri štvrtiny z nich nemajú klimatizáciu a účelový skladovací nábytok chýba asi 80 percentám depozitárov.
"Bude nás to nútiť, aby sme obmedzili našu výstavnú expozičnú činnosť. Nemáme peniaze na poistky, nemáme peniaze na poistenie, nemáme peniaze na bezpečné vitríny aké sú európskym štandardom. Svedčí o tom aj posledný prípad krádeže diamantu v Slovenskom národnom múzeu," konštatovala predsedníčka ZMS Iveta Zuskinová.
V otvorenom liste, ktorý zástupcovia múzeí zaslali premiérovi Mikulášovi Dzurindovi sa okrem iného uvádza, že na služby súvisiace s ošetrením zbierkových predmetov vynaložili múzeá vlani len 3 milióny korún. Nákup nových zbierkových predmetov je limitovaný sumou do 10 miliónov korún ročne. Vyvoláva to obavy z masívneho odlivu cenných historických, umeleckých a prírodných vecných dokladov do zahraničia. Priekupníci ich totiž lacno kúpia na aukciách, dražbách a so značným ziskom predajú v zahraničí.
Predstavitelia múzeí poukázali aj na nedostatočné personálne zabezpečenie. O historickú a umeleckú hodnotu múzeí sa stará iba asi 1 700 ľudí a ich počet neustále klesá. Chýbajú odborníci v strednom veku a nedarí sa získať mladých zamestnancov. Najmä preto, že priemerná mzda v múzejnej sfére je len približne 75 percent priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. V roku 2003 dosiahla 10 883 korún oproti 14 363 korunám v celoštátnom priemere.
"Predpokladáme, že ak by sa múzeá mali dostať do rovnovážnej situácie, to znamená žiadne rozvojové programy ale zabezpečenie riadneho fungovania, potrebovali by sme o 30 percent navŕšiť prostriedky na prevádzku. A zhruba 1,6 miliardy investičných prostriedkov na úpravu prostredia, v ktorom pôsobia," konštatovala tajomníčka ZMS Želmíra Šipková.