Bratislava 24. novembra (TASR) - Policajné vyšetrovanie skrachovaných nebankových subjektov nepreukázalo ich priame finančné prepojenie na politikov, ani politické strany. Vyplýva to zo správy ministerstva vnútra, ktorú dnes vzala na vedomie vláda.
Správu o preskúmaní majetkových prevodov a finančných operácií nebankových inštitúcií na politikov a politické strany si od kabinetu vyžiadal parlament na podnet komunistického poslanca Karola Ondriaša.
K preverovaným subjektom patrili spoločnosti Horizont Slovakia, B.M.G. Invest, Drukos, AGW, 1. dôchodková, SUN Bratislava, SaS Slovensko a ďalšie. Vyšetrovatelia skúmali spôsoby použitia vložených finančných prostriedkov a overovali účtovnú evidenciu a pravosť vystavených dokladov, ako aj ďalších listinných materiálov. V nich sa nenachádza informácia o žiadnom priamom zmluvnom vzťahu, finančnom prevode alebo peňažnej operácii medzi politikom, politickou stranou a nebankovým subjektom. Polícia doteraz nezaznamenala ani žiadne trestné oznámenie podané v súvislosti s prepojením nebankových subjektov na politickú stranu alebo hnutie.
V súčasnosti sú trestne stíhaní konatelia 21 nebankových inštitúcií. Návrhom na podanie obžaloby polícia ukončila vyšetrovanie v 13 prípadoch. Ide o spoločnosti Nick Finance Košice, Shakti Invest Žilina, Goldfin Invest Bratislava alebo VD Comt Košice.
Rezort vnútra už v júni vypracoval pre parlament správu, v ktorej konštatoval, že nemá dôkazy o finančnom prepojení nebankových inštitúcií a politických strán. Parlament však opätovne žiadal o doplnenie správy prepojení týchto spoločností aj na politikov. Skúmanie vzťahov na politikov označil štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Pado minulý týždeň za problematické, pretože ani jedna právna norma v SR nešpecifikuje, kto je vlastne politik. Vo všeobecnosti ním môže byť podľa neho aj poslanec obecného zastupiteľstva alebo aktivista mimovládnej organizácie.