Bratislava 25. novembra (TASR) - Úvahy o tom, že by mali byť na mieste pováľaného lesa vo Vysokých Tatrách vystavané hotely a lyžiarske zjazdovky, sú podľa ministra životného prostredia Lászloa Miklósa absurdné, preto na ne nemieni ani reagovať. Jeho rezort má v pláne revitalizáciu zničených plôch a nechce sa vzdať ich ochrany.
Minister tak dnes reagoval na tlaky podnikateľskej sféry, ktorá by podľa neho rada využila prírodnú katastrofu na realizáciu zámerov pri dostavbe rekreačných a športových areálov.
Víchricou bol zničený pás lesov, ktorý plnil podľa mienky odborníkov ministerstva životného prostredia funkciu nárazníkovej zóny. Pri výsadbe nových porastov už nebude možné zanedbávať druhovosť stromov. Jednostranná kritika výsadby smrekov minulými generáciami ale nie je namieste, zdôraznil Miklós na stretnutí s novinármi.
Upozornil, že pri ochrane dôjde k zmenám jednotlivých zón, pretože tá najprísnejšia v nej zakazuje akúkoľvek činnosť. Aktivity súvisiace s odstránením škôd po prírodnej katastrofe budú však podľa jeho mienky musieť rešpektovať inovovaný územný plán rozvoja Vysokých Tatier, vrátane najväčších sídiel Štrbského plesa, Smokovcov a Lomnice.
Vysoké Tatry priťahujú podľa názoru ministra pozornosť širokej verejnosti aj pre svoj symbolickú rolu. Fenoménom záujmu o ne je predovšetkým les, takže úsilie budúcich rokov musí smerovať na jeho zveľadenie. Niektoré plochy zostanú bez zásahu človeka, no vo väčšine prípadov musíme prírode pomôcť, dodal šéf rezortu. Dodal, že môže napríklad dôjsť k premnoženiu drevokazného hmyzu, a tým následne k škodám aj na zdravom poraste.