Bratislava 25. novembra (TASR) - Rovnosť príležitostí je na Slovensku podľa vyjadrenia občianskeho združenia (OZ) Ľudia proti rasizmu (ĽPR) len formálna a Rómovia sú diskriminovaní v oblastiach bývania, na trhu práce aj vo vzdelávaní.
Vyplýva to zo štúdie, ktorú OZ ĽPR vypracovalo v spolupráci s Inštitútom pre verejné otázky (IVO) a Nadáciou M. Šimečku. "Obecné zastupiteľstvá odmietajú uznať Rómom trvalé bydlisko, čím vypadávajú zo systému sociálnych služieb," povedal na dnešnom stretnutí s novinármi Martin Fotta. "Chýbajú taktiež legislatívne definície adekvátneho bývania a sociálnych bytov," dodal.
Ďalšie problémy súvisia so sústreďovaním Rómov do etnických get a s nedostatočným infraštruktúrnym zabezpečením obydlí v osadách. Na trhu práce sa diskriminácia prejavuje odmietaním zamestnávateľov na základe predsudkov a stereotypov. "V Čechách už v troch prípadoch súd uznal takúto formu diskriminácie, u nás sa tak ešte vôbec nestalo," povedala Martina Jurásková z IVO. Súdne spory by v tomto prípade podľa nej mali byť oslobodené od poplatkov. Rómovia sú diskriminovaní aj pri vzdelávaní, keď sú rómske deti často preraďované do osobitných škôl na základe nesprávnej metodiky.
Nedávno prijatý antidiskriminačný zákon sa nevzťahuje podľa Daniela Mila z OZ ĽPR iba na Rómov, ale má zabraňovať všetkým formám diskriminácie na základe hendikepu, pohlavia či rasy, o čom doposiaľ spoločnosť nebola dostatočne informovaná.