SME

Súd oslobodil Lexu v ďalších troch prípadoch

Bratislava 26. novembra (TASR) - Senát Okresného súdu Bratislava 3 dnes v plnom rozsahu oslobodil bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu spod obžaloby zo zneužitia ...

Bratislava 26. novembra (TASR) - Senát Okresného súdu Bratislava 3 dnes v plnom rozsahu oslobodil bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu spod obžaloby zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v ďalších troch prípadoch. Okrem Lexu súd oslobodil aj ďalších piatich obžalovaných bývalých príslušníkov tajnej služby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o prípady údajnej neoprávnenej likvidácie služobnej dodávky Mercedes Benz 208 D, nezbavenia mlčanlivosti príslušníkov SIS v súvislosti s nálezom nástražného výbušného systému na mítingu KDH a údajného odcudzenia zariadenia na odpočúvanie mobilných telefónov v režime NMT. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, zástupca Krajskej prokuratúry v Bratislave sa nevyjadril. Všetky kauzy sú súčasťou jednej obžaloby. Informácie TASR získala priamo na verejnom vyhlásení rozsudku, na ktorom sa zúčastnila ako jediný zástupca médií.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa verdiktu súdu trestné stíhanie v kauze likvidácie služobnej dodávky Mercedes Benz 208, údajne použitej pri sledovaní Michala Kováča ml., sa nemalo vzhľadom na Mečiarovu amnestiu a nález Ústavného súdu SR vôbec začať. Súd konštatoval v tejto súvislosti porušenie zákona. Dodávka bola použitá podľa obžaloby aj v prípade sledovania reštaurátora Ivana Škandíka. Tu však prokurátor modifikoval obžalobu. Podľa súdu sa tak stalo už po začatí hlavného pojednávania. V kauze okrem Lexu boli obžalovaní aj bývalý šéf sledovačky Gejza V., Milan A., Róbert B., Peter S. a Dušan H.

V prípade nezbavenia mlčanlivosti príslušníkov SIS v súvislosti s nálezom nástražného výbušného systému na mítingu KDH v hale na Pasienkoch 24. marca 1997 prokurátor v záverečnej reči odstúpil od obžaloby. Podľa súdu nešlo o trestný čin pretože, riaditeľ SIS má právo zbaviť príslušníkov tajnej služby povinnosti mlčanlivosti, nie je to však jeho povinnosť. Prípad nálezu výbušnín musel byť nakoniec uložený a nepodarilo sa ho objasniť.

SkryťVypnúť reklamu

V poslednom bode obžaloby mal Lexa dať vyrobiť špeciálne monitorovacie zariadenie na odpočúvanie mobilných telefónov NMT. Vyšetrovatelia tvrdili, že nedošlo k vráteniu zariadenia SIS a štát prišiel o viac ako 200 tisíc korún. Z rozsiahleho dokazovania vyplynulo, že Lexa nechal vyrobiť zariadenie na základe ústnej dohody pre zahraničnú tajnú službu demokratického štátu, kde preukázateľne aj skončilo. Súd sa opieral najmä o výpoveď svedkyne, ktorá v súčasnosti pracuje v SIS. Tá uviedla, že podobné ústne dohody sú bežnou praxou aj v súčasnosti. Súd na základe dôkazov dospel k záveru, že nejde o trestný čin.

"Som unavený, šesť rokov života štvanca a šesť oslobodzujúcich rozsudkov," konštatoval očividne spokojný Lexa po pojednávaní pre TASR. Pre tieto kauzy strávil vo väzbe takmer jeden rok. Toto rozhodnutie hodnotím ako oranžovú správu pre Úrad vlády SR, konštatoval jeden z obhajcov Ľubomír Hlbočan. Podľa jeho slov sa potvrdili ich názory prezentované už niekoľko rokov o nezákonnom postupe a nevine ich klienta. "Orgány činné v trestnom konaní a každý právnik vie, že ide o nezákonné postupy. Za tie zodpovedá štát, v konkrétnych prípadoch sa dá skúmať trestná zodpovednosť konkrétnych osôb za úmyselné stíhanie ľudí, a to pri plnom vedomí už právneho názoru Ústavného súdu SR z roku 1999 a až v roku 2001 bola podaná obžaloba," spresnil Hlbočan. Advokát Ján Cuper dodal, že ide o flagrantné porušovanie Ústavy SR. "Ak raz budeme žiadať náhradu škody od ministerstva spravodlivosti, chcem, aby ju zosobnili ministrom za KDH, ale aj predsedovi vlády," dodal Cuper.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo vnútra SR podľa slov Moniky Kuhajdovej z tlačového oddelenia rozhodnutie okresného súdu rešpektuje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 971
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 592
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 785
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 606
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 284
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 998
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 520
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 106
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu