Čertovica 28. novembra (TASR) - Premiér Mikuláš Dzurinda sa dnes oboznámil s aktuálnym stavom odstraňovania následkov víchrice v horskom sedle Čertovica v Nízkych Tatrách. Prisľúbil pomoc a odškodnenie všetkým zničeným oblastiam vrátane Čertovice i celého Breznianskeho okresu.
Dzurinda ubezpečil, že vláda urobí všetko pre obnovu lesov, ale tiež rozvoj cestovného ruchu. Priznal, že príliš veľa pozornosti venovali Vysokým Tatrám, súdny človek však podľa neho pochopí, že víchrica tam napáchala najväčšie škody. "Informácie o jej následkoch a prácach pri ich odstraňovaní v Breznianskom okrese sme mali. Prišiel som sem dnes práve preto, aby som dokázal, že vnímame katastrofu v celej šírke, nielen od Podbanského po Starý Smokovec," zdôraznil premiér.
Pripomenul, že úlohy pri obnove zničených území rozdelili, prijali opatrenia a ďalšie budú postupne prijímať podľa predložených materiálov ministrov. "Ešte do Vianoc zvolám prvé rokovanie novovytvoreného Vládneho výboru na obnovu a rozvoj Vysokých Tatier, aby sme si nakreslili cestovnú mapu, prijali akčný plán na postup v ďalšom období. V najbližších dňoch objednáme alebo vyhlásime súťaž na zásadnú štúdiu, ktorá povie, ako by mali Tatry vyzerať," konštatoval predseda vlády.
Prednosta Obvodného úradu a šéf Krízového štábu v Brezne Daniel Bačko informoval, že prejazd cez horský priechod Čertovica spustili už v piatok večer a premávka na tejto vozovke je bezpečná. Najväčším problémom bude vyťaženie kalamitného dreva. Uvažujú, že po skončení zimnej turistickej sezóny, keď upadne sneh, odstavia horský priechod Čertovica aspoň v utorok, stredu a štvrtok. Teda tri dni v týždni, ktoré nie sú pre turistov atraktívne.
V Breznianskom okrese, dodal Bačka, podľa odhadov, padol za obeť vyše jeden milión kubických metrov dreva. Z toho iba v mestských lesoch Brezna zničila víchrica asi 200 tisíc kubických metrov, čo predstavuje takmer 7-ročnú ťažbu v ich revíroch. Ešte však lesníci nemajú zmapované všetky doliny.
Podľa slov riaditeľa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) Mariana Jasíka, v Nízkych Tatrách je toľko kalamitného dreva ako vo Vysokých Tatrách. Spracovať ho však bude v Nízkych Tatrách oveľa náročnejšie, lebo problematické je dostať ho z kopcov dole. Sú tu úplne iné terény ako vo Vysokých Tatrách. Aj kalamita tu zasiahla porasty inak, niekde leží celý porast, inde stojí iba časť a niekde až polovica stromov.
Cesta do najvyhľadávanejších lyžiarskych stredísk na Slovensku na Tále a Trangošku je prejazdná, vjazd obmedzujú na nevyhnutnú mieru policajti. Kalamita by však nemala ovplyvniť zimnú sezónu v nich, lebo víchrica nezasiahla priamo zjazdovky a ani vleky nie sú porušené.