BRATISLAVA 28. novembra (SITA) - Nie financie, ale jasná vízia, čo máme s Vysokými Tatrami po veternej kalamite robiť, je podľa ministra hospodárstva Pavla Ruska v súčasnosti prioritou pri riešení vzniknutej situácie v tomto regióne. Ako uviedol v dnešnej diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť, Slovensko peniaze bez problémov zabezpečí. Dôležitejšie je teraz podľa neho rozhodnúť, ako sa odstráni kalamitné drevo, a ako budú Tatry v budúcnosti vyzerať. Vyhlásil, že on bude presadzovať, aby sa do zahraničia vyviezlo "len minimum" dreva a to v prípade, že bude hroziť jeho znehodnotenie. Rusko chce, aby sa väčšina finálnych produktov spracovala na Slovensku a vytvorili sa tak nové pracovné miesta. Tatry by mali byť v budúcnosti podľa neho moderným národným parkom s rozvinutým cestovným ruchom, nie však na úkor prírody. V tomto smere je potrebné nájsť kompromis, tvrdí Rusko. Názory ochranárov, ktorí chcú revitalizáciou Tatier ponechať na samotnú prírodu a odmietajú budovanie cestovného ruchu v tomto regióne označil za "ochranársky Taliban".
Predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a poslanec ĽS-HZDS Miroslav Maxon je presvedčený, že o budúcej podobe Tatier by mali rozhodnúť odborníci na cestovný ruch i ochranu prírody, nie však politici. Problematiku revitalizácie kalamitou zničených slovenských veľhôr by mala podľa neho riešiť špeciálna komplexná legislatíva o oblasti Vysokých Tatier. Riešenie ad hoc by bolo nešťastné, dodal.
Podpredseda Smeru Igor Šulaj uviedol, že jeho strana požaduje na obnovu Tatier 300 miliónov korún. Peniaze by však nemalo spravovať ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR pod vedením ministra ZSolta Simona, ale predseda vlády. Hory a lesy majú podľa neho národný význam a SMK obhajuje predovšetkým národnostné záujmy. Otázku záchrany Tatier vôbec netreba spájať s otázkou menšinovej politiky, kontroval Simon. Dodal, že "lesy a starostlivosť a záchrana občan Slovenskej republiky nemôže byť predmetom politiky menšín."