BRATISLAVA 29. novembra (SITA) - Zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku pre národné projekty podpísal dnes s riaditeľom Štátneho pedagogického ústavu Vladimírom Repášom a riaditeľkou Academie Istropolitany Alenou Dušatkovou minister školstva Martin Fronc. Štyri projekty podporia sumou vyše 163 mil. Sk, pričom 75 percent pochádza z Európskeho sociálneho fondu (ESF) a 25 percentami ich spolufinancuje štát. "Táto čiastka je dôkazom ako možno užitočne spojiť reformy s finančnou podporou, ktorú môžeme čerpať z ESF," skonštatoval Fronc na tlačovej besede po podpise zmlúv. Ako pripomenul, projekty sú efektívnym nástrojom na podporu reforiem v školstve. Všetky potrvajú do konca roku 2006, zamerané sú na prehĺbenie efektívnosti vyučovania cudzích jazykov, zvýšenie kvality odborného vzdelávania, monitoring kvality vzdelávania a na celoživotné vzdelávanie.
Cieľom projektu Prehĺbenie efektívnosti vyučovania cudzích jazykov v súvislosti so vstupom do EÚ je zabezpečiť kvalitnú výučbu jazykov, ktorá je v súčasnosti na Slovensku veľmi liberálna a nie je zabezpečená kontinuálnosť vzdelávania. "Žiaci prechádzajúci zo základnej na strednú školu často nemajú možnosť pokračovať v jazyku, s ktorým začali alebo nemajú šancu prejsť na pokročilejšiu úroveň," podotkol k tomu Fronc. Na projekt je vyčlenených 17 mil. Sk. Projekt Kurikulárna transformácia vyučovania všeobecnovzdelávacej zložky stredoškolského vzdelávania v procese prípravy mládeže pre požiadavky trhu práce za viac ako 23 mil. Sk je zameraný na obsahovú reformu. Tvorcovia chcú podľa Repáša pripraviť nové učebné osnovy a materiály tak, aby zodpovedali požiadavkám trhu práce a sú doň zahrnutí aj predstavitelia zamestnávateľov a regiónov. Tretím je projekt Zlepšenie úrovne merania a monitorovania kvality vzdelávania v procese prípravy mládeže pre požiadavky trhu práce. Jeho cieľom je vytvorenie špecializovaného odborného pracoviska, ktoré bude monitorovať kvalitu vzdelávania na základných školách ako aj po skončení strednej školy, vytvárať analýzy, testy, porovnávať so zahraničím. Na projekt je vyčlenených 43,5 mil. Sk.
Po úspešnom skončení projektu Tvorba, rozvoj a implementácia otvoreného systému celoživotného vzdelávania v SR pre trh práce sa stane Slovensko prvou krajinou únie s jednotným efektívnym systémom celoživotného vzdelávania, uviedla Dušatková k štvrtému projektu.Ako informovala, použijú naň takmer 80 mil. Sk .