Slovenský prezident to dnes povedal svojmu cyperskému partnerovi Tassosovi Papadopulosovi, ktorého súčasne ubezpečil o tom, že Slovensko v žiadnom prípade nepodporí vznik Severocyperskej tureckej republiky na severe ostrova Cyprus.
Prezidenti majú na budúcnosť Turecka v európskom spoločenstve podobné názory. "Nie sme proti tomu, aby EÚ začala s Tureckom rozhovory, Turecko sa ale musí prispôsobiť kritériám ako všetky pristupujúce krajiny a musí splniť svoje záväzky nielen voči únii, ale aj voči Cyperskej republike," zdôraznil Papadopulos, ktorý je v týchto dňoch na návšteve v SR. "Slovensko, aj keď nie je na politickej scéne jednotné, je za to, aby sa rozhovory začali, ale nie so stanovením časového priestoru prijatia. Aj keď môj osobný názor je, že EÚ do nekonečna nemôže hovoriť áno alebo nie. Raz musí prísť čas, keď povie nie alebo áno," zdôraznil Gašparovič.
Prezident Gašparovič zahraničného hosťa uistil o tom, že Slovenská republika akceptuje výsledky aprílového referenda, v ktorom cyperskí Gréci odmietli plán OSN na opätovné zjednotenie s tureckou časťou ostrova. Papadopulos konštatoval, že zjednotenie ostrova je základným cieľom cyperskej vlády. Ak cyperskí Gréci v apríli nehlasovali za zjednotenie ostrova, bolo to podľa neho preto, lebo plán OSN nezaručoval zjednotenie krajiny. Naopak, zdôrazňoval rozdeľujúce tendencie v ekonomike, v politike aj v organizácii štátu, tvrdí Papadopulos. "Žiadame OSN aj Turecko, aby boli čím skôr začaté rokovania o zjednotení Cypru," dodal cyperský prezident.
Témou dnešného rokovania Gašparoviča a Papadopulosa bola aj európska ústavná zmluva a prítomnosť slovenských vojakov v mierovej misii OSN v nárazníkovej zóne ostrova. Gašparovič zahraničnému hosťovi vysvetlil, že SR sa chystá v roku 2005 znížiť počet vojakov na ostrove. "Pretože bolo konštatované, že nebezpečenstvo nejakých aktivít na tejto zóne stretu nie je už také intenzívne ako predtým," zdôvodnil slovenský prezident. Od roku 2001 pôsobí v tejto oblasti 276 slovenských vojakov, medzi ktorými sú aj ženy.
Najvyšší štátni predstavitelia konštatovali, že vzťahy medzi oboma štátmi sú "tradične veľmi dobré". Papadopulos pozval slovenského prezidenta a jeho manželku Silviu na návštevu Cypru, "aby na vlastné oči videl vďaku Cyperčanov za činnosti slovenskej mierovej misie v jednotkách OSN na Cypre".