DIE PRESSE: SR nechce urobiť rovnaké chyby ako Poľsko
BRATISLAVA 12. decembra (SITA) - Slovensko tlačí čas, pretože na budúci rok v septembri sa uskutočnia parlamentné voľby a vláda v Bratislave chce uzavrieť v rokovaní s EÚ toľko kapitol, koľko je len možné. Minister zahraničia SR Eduard Kukan vysvetlil v r
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ozhovore pre rakúsky denník Die Presse, že slovenská vláda sa nechce dopustiť rovnakých chýb ako vláda poľská pred tamojšími voľbami. Niekoľko mesiacov pred voľbami v Poľsku totiž došlo k úplnému zastaveniu prístupových rokovaní s EÚ. Kukan varuje aj vládu SR pred tým, aby sa všetci priveľmi koncentrovali na predvolebnú kampaň. "Slovensko má reálne šance v roku 2004 vstúpiť do EÚspolu s prvými kandidátmi. Bude to však ťažké."
Minister zahraničia ukázal menšie pochopenie brať ohľad na dostatočný pokrok Poľska v prístupových rokovaniach. Požiadavku, aby bol Poľsku udelený rok navyše na reformy nepokladá za veľmi rozumnú.
Za najväčší problém Slovenska pokladá Kukan nezamestnanosť, ktorá dosahuje momentálne 18,5 %. "To je najťažší problém, ktorý musíme teraz riešiť," zdôraznil minister. Vysoká nezamestnanosť je podľa Kukana spôsobená potrebnými štrukturálnymi reformami hospodárstva, ktoré vláda SR v posledných troch rokoch uskutočňuje. Nasledujúci rok by sa mala situácia v zamestnanosti opäť trochu zlepšiť. "Nedôjde zrejme k výraznému, ale k miernemu zníženiu nezamestnanosti," povedal. Obavy, že vysoká nezamestnanosť by mohla viesť k tomu, že po rozšírení by obyvatelia SR hľadali zamestnanie v susednom Rakúsku, minister zahraničia zamietol. "Naši obyvatelia sú veľmi konzervatívni a sú silne spojení so svojimi regiónmi." Ako príklad spomenul Kukan východné Slovensko, kde je momentálne každý tretí obyvateľ nezamestnaný. Títo ľudia sa podľa neho nechcú presídliť ani do Bratislavy, nie to ešte do Rakúska. A to aj napriek tomu, že platy v Bratislave sú na úrovni EÚ. "Napriek tomu sme však akceptovali požadované prechodné obdobie v kapitole Slobodný pohyb osôb. Nie s nadšením, ale predsa sme to urobili," povedal Kukan.
Kukan sa pokúša odstrániť obavy, že korupcia v štátnom aparáte krajiny, ktorú nedávno kritizovala Európska komisia, by mohla spôsobiť problémy v EÚ. Vláda v Bratislave bude s väčším úsilím postupovať proti korupcii, predovšetkým v súdnictve, uviedol Kukan pre Die Presse.