Ich splnenie je potrebné, aby Slovensko mohlo do konca budúceho roku uzavrieť s EÚ rokovania o členstve a k 1. januáru 2004 bolo komplexne pripravené na vstup do únie.
Medzi hlavné úlohy vyplývajúce z novembrovej hodnotiacej správy Európskej komisie o Slovensku patrí vypracovanie návrhov viacerých zákonov a noviel zákonov, posilňovanie administratívnych kapacít, budovanie inštitúcií či boj proti korupcii.
Vicepremiérka pre európsku integráciu Mária Kadlečíková pre novinárov uviedla, že termíny jednotlivých opatrení sú hraničné, aby Slovensko naplnilo záväzky z Národného programu pre prijatie európskeho práva a jednotlivých negociačných pozícií. Vláda musí splniť legislatívne úlohy do 26. apríla, aby ich mohla NR SR prerokovať a schváliť. "Tento plán je postavený realisticky a určené priority sa pri monitoringu dajú aj zvládnuť," povedala.
Jednou z prioritných oblastí je zvyšovanie administratívnych kapacít pre uplatňovanie európskej legislatívy. Od nového roku pribudne do štátnej služby 1100 pracovníkov. Vicepremiérka povedala, že výberové konania na ich miesta budú prebiehať v nasledujúcich dňoch, o čom bude informovať denná tlač. Platové zatriedenie pracovníkov, ktorí sa podieľajú na prístupovom procese do EÚ, by sa malo pritom zvýšiť, o čom však ešte musia rokovať príslušné rezorty financií a sociálnych vecí.
Premiér Dzurinda informoval, že prioritné úlohy zahŕňajú aj konkrétne opatrenia v boji proti korupcii, zlepšovaní situácie rómskej menšiny, rozvoja podnikateľského prostredia a znižovaní nezamestnanosti. Konštatoval, že Slovensko chce uzatvoriť všetkých 30 rokovacích kapitol s EÚ do konca roku, počas nasledujúceho španielskeho predsedníctva už zároveň chce začať i práce na návrhu prístupovej dohody medzi SR a EÚ.