Bratislava 30. novembra (TASR) - Odborníci na demografické prognózy predpokladajú, že do roku 2025 sa počet obyvateľov SR nebude výraznejšie meniť. Vo väčšine okresov Slovenska sa bude pritom v nasledujúcich dvadsiatich rokoch počet obyvateľov mierne znižovať a bude pokračovať proces starnutia obyvateľstva.
Najväčšie prírastky sa zachovajú v najbližšej budúcnosti v zázemí Bratislavy, na severe stredného Slovenska a vo väčšine okresov na východe krajiny, povedal dnes pred novinármi vedúci Výskumného demografického centra pri Inštitúte informatiky a štatistiky Boris Vaňo. Na južnom a strednom Slovensku, v niektorých okresoch na slovensko-českých hraniciach a v dvoch najväčších slovenských mestách - v Košiciach a v Bratislave bude podľa výpočtov demografického centra obyvateľov ubúdať.
Zatiaľ čo v Bratislave budú obyvatelia pribúdať najmä vďaka migrácii, na strednom a východnom Slovensku bude podľa Vaňa prírastok obyvateľstva dôsledkom relatívne vysokej plodnosti. Najväčší prírastok sa pritom očakáva v okrese Košice okolie, kde bude spôsobený nielen pomerne vysokou plodnosťou, ale aj vysokým migračným prírastkom. Okrem tohto okresu by sa mal počet obyvateľov výraznejšie zvyšovať aj v okresoch Námestovo, Kežmarok, Tvrdošín, Stará Ľubovňa, Pezinok, Spišská Nová ves a Senec, a to o 13 - 15 percent.
Úbytok na hranici 20 percent pravdepodobne zaznamená v nasledujúcich 20 rokoch iba okres Bratislava I, v okrese Košice IV sa očakáva približne 15-percentný úbytok obyvateľstva. Na úbytok obyvateľstva od päť do desať percent sa musia pripraviť okresy Komárno, Košice III, Myjava, Nové Zámky, Bratislava II a Brezno. Na východe krajiny budú jediným výrazne úbytkovým okresom Medzilaborce.
Na konci tohto obdobia, ktoré sa dá charakterizovať ako stagnácia, by sa mali prírastky obyvateľstva ďalej znižovať, prípadne sa zmenia na úbytky, uzavrel Vaňo. Očakáva sa pritom, že proces úbytku obyvateľstva sa bude postupne zrýchľovať. V budúcich dvoch desaťročiach sa očakávajú aj výraznejšie a spoločensky závažnejšie zmeny vo vekovej štruktúre obyvateľstva.
Prognózy, ku ktorým dospelo Výskumné demografické centrum, podľa Vaňa potvrdili známe rozdelenie Slovenska na progresívny sever a regresívny juh a západ. Ak totiž väčšina okresov v žilinskom, prešovskom a košickom regióne zaznamenáva prírastky obyvateľstva prakticky počas celého prognózovaného obdobia a veková štruktúra ostane v týchto regiónoch relatívne mladá, okresy na strednom, južnom a západnom Slovensku zaznamenávajú väčšinou úbytok obyvateľstva a aj proces starnutia tu bude v pokročilejšom štádiu.