SR zatiaľ totiž nedostala potvrdenie od irackej strany o príchode špecialistov. Pre TASR to potvrdil štátny tajomník rezortu obrany Martin Fedor.
"Oficiálne odmietnutie nemáme, skôr nemáme potvrdenie, že prídu," povedal Fedor. Keďže projekt je ohrozený, ministerstvo obrany podľa Fedora zvažuje iné formy účasti zapojenia do výcviku irackých bezpečnostných síl. Jednou z možností je pritom aj účasť na výcvikovom programe v Iraku, ktorý schválilo NATO na júnovom summite v Istanbule. To by však bolo podľa Fedora spojené s otvorením otázky zotrvania slovenskej ženijnej jednotky v Iraku. "Ja si cením každý ľudský život, každého príslušníka našich ozbrojených síl, ktorý do takejto nebezpečnej konfliktnej oblasti má ísť, a preto to budeme veľmi zodpovedne zvažovať, kým sa k takému projektu prihlásime," konštatoval.
Konkrétne sa chce ministerstvo obrany vyjadriť k ďalším možnostiam angažovanosti po 5. decembri, keď sa mal podľa plánu začať výcvik. Podľa Fedora ešte vždy je totiž možné, že sa projekt výcviku Iračanov na Slovensku predsa len bude realizovať.
Na Slovensku sa v čase od 5. do 23. decembra malo cvičiť 15 irackých špecialistov na odmínovanie. Iračania sa mali učiť ovládať odmínovací komplet Božena. V budúcnosti sa títo odborníci na odmínovanie mali stať súčasťou irackých bezpečnostných síl. Výcvik mal prebehnúť vo výcvikovej základni OSN v Nitre a rezort obrany by stál 1,1 milióna korún.