Bratislava 30. novembra (TASR) - Národná rada SR dnes vyjadrila podporu všetkým demokratickým silám na Ukrajine. Skonštatovala, že príslušné orgány nezabezpečili prezidentské voľby v súlade s demokratickými štandardmi a bolo tak porušené právo obyvateľov Ukrajiny na slobodné prezidentské voľby. Parlament zároveň zdôraznil potrebu riešiť situáciu demokratickým a občiansky nenásilným spôsobom.
Parlament to dnes vyjadril v uznesení, ktoré prijal na základe dostupných informácií medzinárodných inštitúcií, najmä Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Rady Európy. Rokovanie o situácii na Ukrajine po druhom kole prezidentských volieb sa uskutočnilo na návrh predsedu zahraničného výboru Pavla Pašku (Smer). Za uznesenie hlasovalo 98 zo 132 prítomných poslancov, proti bolo desať a 21 sa zdržalo.
Návrh uznesenia dnes v parlamente vyvolal búrlivú diskusiu, do ktorej sa hlásili najmä komunistickí poslanci.
Poslanci ANO Iveta Henzélyová a Jozef Heriban, ktorí Ukrajinu navštívili, poslancov informovali o situácii po voľbách. Podľa Heribana boli voľby veľmi vážnym spôsobom zmanipulované a je za to, aby poslanci vyjadrili podporu a solidaritu ľuďom, ktorí na Ukrajine bojujú za slobodu. V súvislosti s tým, že viacerí poslanci volali po dôkazoch o manipulácii volieb, poslanec Robert Kaliňák zo Smeru spomenul, že podľa údajov na Ukrajine napríklad volili aj jeho niekoľko rokov mŕtvi príbuzní.
Karol Ondriaš z KSS je proti uzneseniu a podľa neho NR SR nemá nahrádzať Najvyšší súd Ukrajiny. Aj jeho stranícka kolegyňa Dagmar Bollová by si radšej počkala na verdikt najvyššieho súdu. Ich stranícky šéf Jozef Ševc navrhol poslať na Ukrajinu komisiu parlamentu, ktorá by sa presvedčila o situácii priamo na mieste. Komunisti odmietli takéto podľa nich hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí Ukrajiny. Ani Ján Cuper z ĽS-HZDS nevidí dôvod, prečo by mal parlament zasahovať do vnútorných záležitostí Ukrajiny.
"V súčasnosti na Ukrajine prebieha štátny prevrat organizovaný a realizovaný Spojenými štátmi americkými," povedal nezávislý poslanec Ivan Hopta, podľa ktorého nemal parlament prijímať žiadne uznesenie a zasahovať tak do vnútorných záležitostí Ukrajiny. Navrhol stiahnuť uznesenie z rokovania, čo mu neprešlo.