Bratislava 30. novembra (TASR) Poslanci dnes schválili stanovisko Slovenska k začatiu prístupových rokovaní EÚ s Tureckom. Parlament podporil taký spôsob začiatku rokovaní o vstupe Turecka do EÚ, ktorý bude rešpektovať nevyhnutnosť plnenia kritérií a z ktorého nebude vyplývať záväzok EÚ prijať Turecko za člena únie. Národná rada SR tiež zaviazala premiéra, respektíve člena vlády, aby toto stanovisko presadzoval na zasadnutí Európskej rady.
Národná rada SR súhlasila aj s návrhom Františka Mikloška, podľa ktorého parlament uznáva genocídu Arménov v roku 1915 Osmanskou ríšou, pri ktorej zahynuli státisíce Arménov žijúcich v Osmanskej ríši a považuje tento čin za zločin proti ľudskosti. Návrh predsedu parlamentu a KDH Pavla Hrušovského, aby Slovensko nesúhlasilo so začatím rokovaní EÚ s Tureckom, poslanci nepodporili. O začatí prístupových rozhovorov EÚ s Tureckom rozhodne 17. decembra Európska rada na summite EÚ.
Parlament tiež vyjadril podporu všetkým demokratickým silám na Ukrajine. Skonštatoval, že príslušné orgány nezabezpečili prezidentské voľby v súlade s demokratickými štandardmi a bolo tak porušené právo obyvateľov Ukrajiny na slobodné prezidentské voľby. Parlament zároveň zdôraznil potrebu riešiť situáciu demokratickým a občiansky nenásilným spôsobom. Národná rada SR to vyjadrila v uznesení, ktoré prijala na základe dostupných informácií medzinárodných inštitúcií, najmä Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Rady Európy. Rokovanie o situácii na Ukrajine po druhom kole prezidentských volieb sa uskutočnilo na návrh predsedu zahraničného výboru Pavla Pašku (Smer). Za uznesenie hlasovalo 98 zo 132 prítomných poslancov, proti bolo desať a 21 sa zdržalo. Návrh uznesenia v parlamente vyvolal búrlivú diskusiu, do ktorej sa hlásili najmä komunistickí poslanci.
V skrátenom legislatívnom konaní parlament prerokuje šesť vládnych noviel zákonov, medzi ktorými sú aj tri novely nedávno schválenej reformy zdravotníctva. Poslanci totiž súhlasili s návrhom vlády rokovať o normách v stave legislatívnej núdze aj napriek výhradám opozičného Smeru.
Voliť vedenie Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) bude parlament 7. decembra. Rozhodli o tom poslanci v schválenom programe 33. schôdze Národnej rady SR. Voľby vyhlásil predseda parlamentu Pavol Hrušovský po porade s ústavnými právnikmi, pôvodne voľbu navrhoval na 2. decembra. Kandidátov na predsedu NKÚ navrhli ĽS-HZDS - poslanca Jána Jasovského a Smer - Pavla Pavlisa. Tieto strany nominovali aj kandidátov na podpredsedov NKÚ - ĽS-HZDS poslanca Tibora Cabaja a Smer Vladimíra Císara. Z koalície sa za SDKÚ o kreslo podpredsedu NKÚ bude uchádzať nestraníčka Zora Dobríková a nominant poslanca za SMK László Nagya Milan Galanda.
Nezávislý poslanec Jozef Hurban presadil, aby sa poslanci ešte pred rokovaním o štátnom rozpočte zaoberali návrhom uznesenia k zabezpečeniu prepravy vo verejnom záujme v rokoch 2004 až 2005. Miroslav Maxon (ĽS-HZDS) uspel s návrhom na zaradenie uznesenia, v ktorom parlament žiada vládu predložiť na januárovú schôdzu správu o dôsledkoch živelnej pohromy na území SR s dôrazom na Vysoké Tatry s predbežnými návrhmi na riešenie.
Návrhom štátneho rozpočtu by sa mali poslanci zaoberať v piatok.