Bratislava 1. decembra (TASR) - Vicepremiér Pál Csáky dnes predloží vláde návrh možného postupu pri riešení prírodnej a ekologickej katastrofy vo Vysokých Tatrách.
Podľa tohto materiálu by sa mal 22. decembra tohto roku na rokovacom stole kabinetu ocitnúť materiál o výške škôd a prvá verzia žiadosti o mobilizáciu finančných prostriedkov z európskeho fondu solidarity. Nutné je pritom stanoviť zodpovedného gestora na úrovni vlády a spolugestorov v rámci ministerstiev, ktorí budú zabezpečovať vyčíslenie škôd, koordinovať práce s vyššími územnými celkami a podieľať sa na vypracovaní žiadosti. Žiadosť je potrebné doručiť do desiatich týždňov od katastrofy, teda do 26. januára budúceho roku. Jej schvaľovanie sa odhaduje na tri až štyri mesiace.
Prostriedky z fondu solidarity je možné použiť iba na záchranné a pohotovostné práce. Ďalšie náklady na spracovanie drevnej hmoty, obnovu infraštruktúry, zalesňovanie, či rozvoj Tatier by sa mohli podľa Csákyho návrhu financovať zo štrukturálnych fondov, pôžičkami od medzinárodných inštitúcií, ako je napríklad Rozvojová banka Rady Európy, Európska investičná banka alebo z domácich zdrojov. Okrem toho sa v návrhu uvažuje o vytvorení Tatranskej obnovnej spoločnosti a využití domácich podnikateľov v Tatranskej kotline pre prvotné zvážanie a spracovanie dreva. Potrebné je pripraviť i rezervu v zákone o štátnom rozpočte, ak bude SR neúspešná pri získavaní zdrojov z fondu solidarity.
Vláda by mala tiež schváliť návrh štatútu Výboru vlády SR pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier.
Ministri by mali posúdiť aj návrh nariadenia o úprave osobných pôžitkov poskytovaných duchovným cirkví a náboženských spoločností. Priemerný plat duchovných sa podľa neho od budúceho roka zvýši o vyše tri tisícky na približne 12 000 korún. Materiál zakotvuje zvýšenie stupnice základných platov duchovných a náboženských spoločností o 42 percent. Zároveň sa navrhuje navýšiť percento, o ktoré v prípade vysokej kvality práce duchovného možno zvýšiť základný plat, z 20 na 30 percent. Mzdy predstaviteľov cirkví podľa súčasne platnej právnej úpravy nepodliehajú automatickej valorizácii a posledné zvýšenie bolo ešte v roku 1997. Priemerný zárobok duchovného, financovaný zo štátneho rozpočtu tak dosahuje 8 642 Sk, čo je asi 60 percent priemerného platu v slovenskom hospodárstve.
Kabinet sa ďalej vyjadrí k návrhu poslaneckej novely zákona o voľbách do Národnej rady SR. Poslanec z ĽS-HZDS Tibor Cabaj v ňom navrhuje, aby náhradníkov do parlamentu vyberali politické strany z nominantov svojej volebnej kandidátnej listiny, s prihliadnutím na odbornosť zákonodarcu, ktorého mandát sa uvoľnil.
Vláda by tiež mala schváliť návrh na udelenie štátnych vyznamenaní pri príležitosti 12. výročia vzniku SR. Na programe sú aj návrhy dohôd medzi vládou SR a vládou Českej republiky, Talianska, Slovinska a Nórska o vzájomnej ochrane utajovaných skutočností.