Bratislava 12. decembra (TASR) - Rozporuplnosť názorov na ciele nového vysokoškolského zákona sprevádzala celú rozpravu poslancov. Na prvé čítanie bola nezvykle dlhá.
Parlament sa dnes dohodol, že hlasovanie o ďalšom legislatívnom pokračovaní odloží až na štvrtok. V tento deň sa začne rokovanie poslancov až o 14.00 hodine.
Nezávislý poslanec Peter Osuský dnes v parlamente tvrdil, že filozofia nového vysokoškolského zákona je ako "šikmá veža v Pise". Snemovni navrhol, aby bola právna norma vrátená predkladateľom na prepracovanie, ak však postúpi do druhého čítania, potom žiada na druhé čítanie 60 dní. Katarína Tóthová je presvedčená, že v súčasnosti platný vysokoškolský zákon z roku 1990 je demokratickejší, než nový návrh, prezentovaný ministrom Ftáčnikom.
Ten vo svojej záverečnej reči spomenul, že zákon rešpektuje trendy európskych krajín, ale nekopíruje právnu úpravu v krajinách Európskej únie. O otázkach štúdia budú rozhodovať primárne akademické senáty fakúlt, aj keď dekanáty stratia svoju právnu subjektivitu. Vysokoškolskí študenti prostredníctvom svojich samosprávnych orgánov privítali novú právnu úpravu predovšetkým v záujme ich mobility a akceptácie štúdia aj v zahraničí. Rada vysokých škôl mala viac než 80 pripomienok, až na spomínané riešenie subjektivity fakúlt boli všetky v návrhu zákona akceptované, zdôraznil Ftáčnik. Návrh niet kam vrátiť, diskusie o ňom sa vedú mesiace, ba roky. Rozhodnúť o jeho podobe už musí parlament, pretože je to v záujme reformy vysokého školstva, dodal.
*pm som NNNN