Bratislava 12. decembra (TASR) - Za významný signál smerom na Slovensko i do zahraničia označil dnešný seminár NATO - stabilita, bezpečnosť a spolupráca predseda HZDS Vladimír Mečiar. Jeho cieľom bolo zvýšenie podpory verejnosti pre vstup SR do aliancie a prezentácia zahraničnopolitickej orientácie HZDS, ktoré bolo jeho organizátorom.
Predseda HZDS informoval, že generálny tajomník NATO George Robertson akceptoval jeho žiadosť o stretnutie. Rokovanie, ktoré sa malo uskutočniť 20. decembra, však bolo odložené na neskorší termín, ktorý má spresniť centrála aliancie.
Mečiar poďakoval prezidentovi Rudolfovi Schusterovi za prevzatie záštity nad podujatím. Jeho osobnú neúčasť a odkaz prostredníctvom pozdravného listu považuje za štandardný, zodpovedajúci postaveniu prezidenta i HZDS ako opozičnej strany.
Podpredsedu HZDS pre zahraničie Rudolfa Žiaka sklamala neúčasť predstaviteľov koaličných strán na seminári. HZDS podľa neho nechce využívať tému členstva SR v aliancii v predvolebnej kampani. Súčasne odmietol kritiku, že hnutie zorganizovalo seminár účelovo a zdôraznil, že vstup SR do NATO patrí medzi zahraničnopolitické priority hnutia. Žiak informoval, že HZDS pripravuje ďalšie prointegračné semináre. Najbližší sa uskutoční v marci 2002.
Mečiar na seminári vyhlásil, že pre HZDS znamená integrácia SR viac než miesto vo vláde. Víťazstvom HZDS vo voľbách v roku 2002 sa podľa jeho predsedu upevní postavenie prointegračných síl na Slovensku, vnútorná stabilita i odhodlanie plniť záväzky vyplývajúce z prístupového procesu a členstva v NATO.
HZDS všetkým politickým stranám navrhlo uzatvoriť dohodu o nemennosti prointegračného smerovania po voľbách v roku 2002. Hnutie takisto navrhlo dohodu o vyňatí otázok integrácie z vnútropolitických zápasov a teda i z volebnej kampane.
Za silný signál záujmu SR o členstvo v Severoatlantickej aliancii označil seminár HZDS riaditeľ Politického výboru Parlamentného zhromaždenia NATO Steffen Sachs. Sachs vo svojom krátkom príhovore pred účastníkmi seminára vyzdvihol aktivitu slovenských poslancov v PZ NATO a konštatoval, že Parlamentné zhromaždenie pozorne sleduje vývoj situácie v SR.
Diplomat a editor magazínu NATO Review Christopher Bennett, ktorého na akciu vyslal generálny tajomník NATO George Robertson, zdôraznil, že pre Slovensko je dôležité nielen poznať výhody členstva v aliancii, ale po prijatí aj plniť všetky záväzky člena tohto zoskupenia.
Predseda Smeru Robert Fico na seminári vyhlásil, že povolebná spolupráca jeho strany s opozičným HZDS je vylúčená, ak bude na čele hnutia stáť Mečiar. Ten v reakcii na jeho slová uviedol, že Smer nedáva záruku serióznej spolupráce, nemá vlastné štruktúry a jeho predseda namiesto toho, aby budoval stranu, pracuje na svojom imidži.
Fico v prejave súčasne vyslovil želanie, aby sa budúcoročné parlamentné voľby konali už v júnovom termíne kvôli dostatku času na zostavenie novej vlády a prijatie jej programového vyhlásenia. Ak by sa voľby konali v riadnom septembrovom termíne, ohrozilo by to vstup SR do NATO, pretože summit NATO v Prahe sa uskutoční na jeseň.
Skrátenie volebného obdobia do júna 2002 by bolo z technického hľadiska dobré aj podľa Mečiara. V súčasnosti však na takýto krok podľa neho neexistuje politická vôľa.
*alf pk som