Staré Hory 1. decembra (TASR) - Náhle oteplenie počas posledných dní vydurilo z brlohov dva medvede v pohorí Veľkej Fatry. Keďže sa na zimný spánok uložili do "kolíb" urobených z vetví v ihličnatých mladinách, nečudo, že im do nich počas vytrvalých dažďových zrážok napršalo. Oteplenie a následný dážď prebudili a vyhnali z brlohu aj medveďa v Starohorských vrchoch. Potvrdzuje to, že doterajší charakter počasia tohtoročnej jesene, keď sa počas nej vystriedali niekoľkokrát chladné a následne veľmi teplé obdobia, je voči prírode a živočíchom v nej neprívetivý.
Pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga pre TASR uviedol, že medveďom vyhovuje zima s dostatkom snehu a mínusovými teplotami, keď im do brlohov nezateká voda. Sneh ako izolačnú vrstvu chrániacu pred nízkymi teplotami využívajú tiež mnohé operence. Počas extrémne chladných nocí prespávajú napríklad hlucháne v akýchsi "snehových bunkroch". Navečer sa zahrabú do snehu, kde je im podstatne teplejšie ako pri nocovaní na konári. Takýmto spôsobom prespávajú mrazivé noci aj tetrovy hoľniaky a jariabky, pri nedostatku vhodných dutín v stromoch zavše aj sýkorky. Energetický výdaj v "snehovom bunkri" je podstatne nižší, ako keď vták trávi noc na strome.
Náhle striedanie chladných a teplých období postihlo aj vtákov v lesoch. Prudké výkyvy teploty v novembri spôsobili, že dážď namŕzal na konáre a kmene stromov, ktoré boli na niektorých lokalitách celé zaobalené ľadovou škrupinou. Sýkorky, ale i kôrovníky, brhlíky a ďalšie vtáky, ktoré si hľadajú potravu na kmeňoch a vetvách stromov, mali k nej tak zamedzený prístup.
Zmeny teploty mali negatívny dopad aj na stromy, najmä listnaté. Viaceré javory a buky, obzvlášť tie, ktoré majú dutiny, po prudkom ochladení môžu popraskať. Bútľaviny sa počas oteplenia totiž naplnia dažďovou vodou a potom, po poklese teplôt, v nich voda zamŕza. Následkom rozpínania ľadu strom na týchto miestach praskne. Na jar sa takéto jazvy na poškodených stromoch stanú vstupnou bránou pre spóry drevokazných húb, ktoré spôsobia hnilobu kmeňov a ich oslabenie.