Bratislava 1. decembra (TASR) - Nepochopenie významu kultúrneho dedičstva pretrvávalo počas bývalého režimu a pretrváva dodnes. Konštatuje to rezort kultúry v materiáli Informácia o stave úloh v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva, ktorý dnes vláda vzala na vedomie.
Na Slovensku nejde iba o nedocenenie historických hodnôt, ale aj o podcenenie ekonomického významu kultúrneho dedičstva, ktoré v každom vyspelom štáte je nielen zdrojom inšpirácie pre tvorbu nových hodnôt, ale aj zdrojom významných príjmov z rozvoja kultúrnej turistiky. Podľa rezortu kultúry teda našou vinou svet doteraz takmer neobjavil príťažlivé hodnoty našich kultúrnych pamiatok, historických miest, ľudovej architektúry a iných staviteľských klenotov zakomponovaných do jedinečnej prírody. Ide predovšetkým o tie druhy a lokality kultúrneho dedičstva, ktoré inde vo svete nie sú alebo sa zachovali prevažne v zmenenom, modernizovanom výraze. Dedičstvo pritom môže garantovať pretrvanie slovenskej identity v rozširujúcom sa spoločenstve národov.
V súčasnosti je na Slovensku takmer 12 900 nehnuteľných kultúrnych pamiatok, 30 000 hnuteľných objektov a predmetov, 18 mestských pamiatkových rezervácií, 10 rezervácií ľudovej architektúry a 89 pamiatkových zón. Viaceré pamiatky a územia spĺňajú kritériá svetového kultúrneho dedičstva a sú predmetom predbežného výberu na nomináciu podľa dohovoru UNESCO. Štyri významné lokality už sú zaradené do Zoznamu svetového dedičstva. V dobrom stave je 31 percent pamiatok, vo vyhovujúcom stave 37 percent, v narušenom stave 19,8 percenta, dezolátnom stave 5,8 percenta a 6,4 percenta je v procese obnovy.
Kultúrne dedičstvo Slovenska je trvalo ohrozované nielen prirodzenými príčinami chátrania a rozkladu. Ohrozuje ho aj zmena životného štýlu, transformácia spoločenských a ekonomických podmienok, upadanie tradičných remesiel a techník a uplatňovanie technológií, ktoré sú neveľmi zlučiteľné s podstatou a charakterom pôvodných hodnôt. Chmelov rezort preto vypracuje koncepcie záchrany, obnovy, využívania a prezentácie jednotlivých zložiek a súčastí kultúrneho dedičstva, najmä zbierok múzeí a galérií, pamiatkového fondu, audiovízie, tradičnej kultúry.