BRATISLAVA 1. decembra (SITA) - Peniaze na obnovu Vysokých Tatier z fondu solidarity Európskej únie nie sú isté. Priznal to dnes vicepremiér Pál Csáky. Podľa neho sú na ich získanie veľmi tvrdé podmienky, na čo dnes upozornil vládu a upozorňuje aj verejnosť. Škody musia byť vyššie ako tri miliardy eur alebo 0,6 percenta HDP štátu. Slovenská republika by sa mohla zmestiť do druhého limitu, prípadne využiť to, že EÚ z fondu hradí aj priame škody po zničení významnej časti kultúrneho dedičstva.
Csáky s ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom do konca decembra pripraví pre vládu materiál s vyčíslením oprávnených nákladov, ktorý bude podkladom na rokovanie s Bruselom. Požiadať o ne musíme do 10 týždňov od živelnej pohromy, teda do 26. januára. Csáky chce ešte predtým konzultovať s Rakúskom a Portugalskom, ktoré už majú z takýchto negociácií skúsenosť.
Od svojho vzniku fond dostal 14 žiadostí o peniaze, Brusel štyrom z nich nevyhovel. "Boli to práve prírodné katastrofy regionálneho charakteru. Preto ja som veľmi opatrný a chcem postupovať profesionálne," povedal Csáky na tlačovej besede po rokovaní vlády. Čerpanie z fondu solidarity, zriadeného práve pre prípady katastrof, nie je podmienené finančnou spoluúčasťou štátu ako pri štrukturálnych fondoch. "Boli by to čisté peniaze," dodal Csáky.
Vláda chce zúčtovať škody po víchrici do konca decembra. Do desiateho decembra ich môžu nahlasovať občania a firmy. Postup v prípade Vysokých Tatier bude mať na starosti Výbor pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier ako koordinačný, iniciatívny a poradný orgán vlády. O jeho zriadení rozhodla dnes. Jeho predsedom bude premiér, členmi ministri, primátor mesta Vysoké Tatry a prednosta Obvodného úradu v Poprade. Na priamu koordináciu by mala vzniknúť Tatranská obnovná spoločnosť, do ktorej má 20 až 30 rokov plynúť časť z výnosov z poplatkov a miestnych daní.