BRATISLAVA 2. decembra (SITA) - Podpora zaostalých regiónov by mala byť podľa vicepremiéra Pála Csákyho prioritou finančnej perspektívy Európskej únie (EÚ), ktorá určí princípy rozdeľovania peňazí v rokoch 2007 až 2013. Vyrovnávanie rozdielov medzi regiónmi má byť najdôležitejšou časťou aj v slovenskom národnom rozvojovom pláne na toto obdobie. Na ich rozvoj pôjde ročne asi o 30 percent viac ako v období 2004 - 2006. Prípravou národného rozvojového plánu sa bude v utorok v Starom Smokovci zaoberať Rada vlády pre regionálny rozvoj, kde Csáky a minister výstavby Gyurovzsky pozvali okrem expertov z Európskej komisie aj šéfov vyšších územných celkov, primátorov krajských miest, zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska a odborov. Csáky upozornil, že SR bude môcť čerpať len na priority, presne určené v tomto pláne.
Pred podnikateľmi a veľvyslancami na stretnutí Medzinárodného klubu v Bratislave oznámil predbežné finančné vyhodnotenie prvého roku členstva v EÚ. Slovensko je zatiaľ ziskové 11 miliárd korún, čo je vyše 2 000 korún na občana. Do rozpočtu EÚ sme dali deväť miliárd korún, z únie príde do konca roka na účet ministerstva financií cez 20 miliárd korún. Zhruba osem miliárd z predvstupových fondov (PHARE, ISPA, SAPARD), štyri miliardy zo štrukturálnych fondov, tri miliardy na priame platby poľnohospodárom, dve miliardy na servis pre úniu a tri miliardy ako kompenzácia, vyplývajúca z prístupovej zmluvy. Prekvapením je podľa Csákyho množstvo projektov pre štrukturálne fondy, ktoré už dosiahli miliardu 700 mil. eur, vyčlenených pre SR do roku 2006. Projekty však ešte nie sú schválené a preto ministerstvá prijímajú aj ďalšie.
Údaje o celkovom zisku z prvého roku v únii spochybnil šéf Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec. Upozornil, že dodnes nie je vyčíslená strata podnikateľov, ktorí sa museli prispôsobiť zložitým pravidlám EÚ. Podľa neho by sa až po ich odrátaní dalo objektívne povedať, či sme na našom členstve zarobili. Účastníci Medzinárodného klubu si pripomenuli, že 72 ich bývalých členov v poslednom období skrachovalo. "Peniaze z EÚ nepovažujem za najdôležitejší aspekt, dôležitejšie sú podmienky pre podnikanie," dodal Oravec. Tie sú po vstupe rovnaké ako pre ostatných v únii, a teda veľmi zložité. Vyzval podnikateľov na Slovensku, aby sa pokúsili aktívne ovplyvňovať tvorbu ďalšej európskej legislatívy a vládu, aby im to umožnila.
es;jj;zd