BRATISLAVA 3. decembra (SITA) - Politické strany by mali byť prísnejšie kontrolované a mali by zverejňovať, voči komu majú záväzky, prípadne, kto ich za ne preberá. Konštatoval to pre agentúru SITA podpredseda SMK, vicepremiér Pál Csáky. "Strany by mali zverejňovať, voči komu majú záväzky a dlhy a ako ich chcú riešiť. Som za čistú hru, aby ten, kto pristúpi na takýto krok, sa k tomu hlásil aj verejne, pretože takouto anonymnou situáciou sa generujú rôzne podozrenia, čo nie je dobré," komentoval Csáky kauzu SDKÚ, ktorá je v 66 miliónovej strate napriek tomu, že neznámy subjekt bezodplatne prevzal jej dlh 22 miliónov 532 tisíc 727 korún.
Nevylúčil, že by o probléme anonymného nakladania s peniazmi a majetkom politických strán mohla diskutovať koaličná rada, je však skeptický. "Hovoriť o tom je možné a nevylučujem, že táto téma sa objaví. Len už počujem odpovede, podľa ktorých to je interná záležitosť každej strany." Je veľmi, veľmi dôležité, aby financovanie politických strán bolo transparentné. Žiadny anonymný darca by nikde nemal byť, tvrdí Csáky.
Mimovládna Aliancia Fair-play aj účtovní a daňoví odborníci považujú napr. prevzatie dlhu, bezúročné pôžičky za nejasných podmienok alebo prípadný predaj majetku strany za nadhodnotenú cenu za skryté darcovstvo. Český politológ Jiří Pehe to v Sme označil za "chytrácke obchádzanie zákona".
Aliancia pripravila návrh na sprísnenie kontroly hospodárenia politických strán, ktorých najväčšiu časť príjmov tvoria peniaze zo štátneho rozpočtu. Pri príprave nového zákona ministerstvom vnútra sa jej však zmeny nepodarilo presadiť, pokúsi sa o to cez poslancov pri rokovaní o zákone v Národnej rade. "Pravdepodobne budú veľké diskusie o tom, ako to urobiť," tvrdí Csáky. Aliancia Fair-play navrhovala, aby strany kontroloval nezávislý úrad, napr. Najvyšší kontrolný úrad, v kompromisnom prípade niektoré z ministerstiev. "Ako poznám slovenskú politickú scénu, vždy budú nejaké výhrady, kto to robí a ako to robí," upozorňuje Csáky. Mohli by sa podľa neho skôr posilniť právomoci parlamentu, ktorý dnes kontroluje len formálnu správnosť výročných finančných správ.
Hodnotenie výročných správ parlamentných strán poukázalo na viacero rizík. V alarmujúco zlej finančnej situácii je SDKÚ s dlhom 66 mil. SK, z čoho je polovica v dlhodobých záväzkoch, a Aliancia nového občana so zvyšujúcou sa stratou, ktorá bola vlani 56 miliónov korún. SDKÚ mlčí aj o predaji 4 áut po ukončení lízingu za priemernú cenu 425 tisíc korún, ktorá je podľa Aliancie Fair-play vyššia ako bežná. Nepovedala, akú "viacmesačnú prácu“ za 18 mil. Sk vyúčtovala a od akého dodávateľa ani voči komu má záväzok 15 miliónov korún a za čo. HZDS zase mlčí o bezúročnej pôžičke od zahraničného subjektu s odložením splácania na dva roky a termínom splatnosti do 7 rokov. Podobná bola aj kauza predsedu HZDS Mečiara, ktorý vraj na svoju vilu Elektra získal vyše 40 mil. Sk pôžičku od nemeckého podnikateľa Zieglera.
Zákon stranám prikazuje zverejňovať len darcov, ich počet ale klesá. Mlčaním strán o poskytovateľoch pôžičiek, preberateľov dlhu či kupcov ich majetku vznikajú podľa Aliancie Fair-play aj podľa niektorých politikov podozrenia z obchádzania darcovstva. Zákon údaje o firmách a občanoch, voči ktorým majú záväzky, nevyžaduje. Robert Kaliňák zo Smeru pre SME uviedol, že napr. prevzatie záväzku ako v prípade SDKÚ je klasickým sponzorským darom. Miroslav Maxon z ĽS-HZDS pre Pravdu zdôraznil, že strany by mal kontrolovať NKÚ. Strany dostali vlani zo štátneho rozpočtu 110 miliónov korún, z toho SDKÚ vyše 20 a pol milióna. Po voľbách dostala ešte 26 miliónov za hlasy voličov. Tento príspevok pre strany sa po zmene zákona od budúcich volieb zdvojnásobí.