BRATISLAVA 5. decembra (SITA) – Približne v období kresťanských Vianoc slávia židia tradičnú Chanuku. Tento rok pripadol osemdňový sviatok na druhý a tretí týždeň kresťanského adventu: začne sa v utorok 7. decembra v noci a poslednú chanukovú sviecu zapália v židovských rodinách v stredu 15. decembra.
Chanuka je sviatok radosti a rodinnej pohody, nazývaný aj sviatkom svetiel alebo opätovného zasvätenia jeruzalemského chrámu. Viaže sa na úspešné povstanie Makabejcov proti sýrsko-gréckej nadvláde v roku 167 pred naším letopočtom. Despotizmus a náboženská neznášanlivosť sýrsko-gréckeho kráľa Antiocha nútila židovské obyvateľstvo utekať do hôr. Napokon vypuklo zúfalé povstanie proti niekoľkonásobnej presile, ktoré vošlo do dejín pod menom jedného z vodcov Júdu Makabiho. Pri dlhých bojoch zahynula väčšina povstalcov, napokon však oslobodili krajinu aj centrum židovstva - jeruzalemský chrám. Keď ho vyčistili a zapálili večné svetlo, zistili, že majú olej len na jeden deň, pričom najkratší čas na vyrobenie nového oleja bol osem dní. Tradícia hovorí, že sa stal zázrak a malé množstvo oleja vydržalo celých osem dní. Na pamiatku znovuzasvätenia chrámu sa v židovských rodinách zapaľuje počas ôsmich dní osem sviec – každý deň jedna. Sviatok sa začína podľa židovského lunárneho kalendára 25. kisleva, čo v občianskom kalendári pripadá na niektorý decembrový deň.
Chanukové sviečky drží svietnik menora s deviatimi ramenami. To deviate slúži na upevnenie sviečky šámesa, čiže sluhu, od ktorej sa zapaľujú ostatné. Pri chanukových svetlách sa nemá pracovať. V európskych krajinách bolo zvykom hrať spoločenské hry. Pre deti je chanuková oslava príležitosťou na karnevalové sprievody a iné zábavy, niekde si v posledný deň dávajú v rodinách darčeky. Tento sviatok má aj osobitnú ženskú črtu, pretože je zároveň spomienkou na Juditu, ktorá tiež stelesňovala boj za národnú a náboženskú slobodu a v židovských dejinách je ženským ekvivalentom Makabejcov. Ženy nemajú vykonávať domáce práce, kým horia chanukové sviečky. Niekde sa zachoval zvyk prestierať stôl s mliečnymi jedlami na znak toho, že Judita dodržiavala predpisy o dovolenej strave aj počas hostiny v Holofernovom stane. Zachovávajú sa aj rôzne miestne zvyky, napríklad vo francúzskom Avignone môžu ženy vstúpiť počas sviatku Chanuky do mužskej časti synagógy. Popularita Chanuky je dnes medzi židmi väčšia než v minulosti napriek tomu, že sa počíta len medzi tzv. polosviatky, čiže menej dôležité sviatky.