BRATISLAVA 5. decembra (SITA) - Fiškálna decentralizácia, ktorá sa spustí na Slovensku od 1. januára, nebude mať podľa vládneho splnomocnenca pre decentralizáciu verejnej správy Viktora Nižňanského v žiadnom prípade za následok vymazanie niektorých malých obcí z mapy Slovenska. Ako skonštatoval v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy, tieto obavy sú neopodstatnené. Pripomenul, že prerozdelenie výnosu z dane fyzických osôb, ktoré tento týždeň vláda schválila v nariadení, je urobené na základe merateľných a dlho zvažovaných kritérií. Pripustil však, že bude potrebné začať diskusiu o medziobecnej spolupráci či iných formách budúcej existencie, aby aj malé sídla mohli svojim občanom poskytovať potrebné služby. Nižňanský si nemyslí, že je možné všeobecne určiť, ktoré sídla dostanú na základe nového systému viac alebo menej peňazí.
Prvý podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a starosta bratislavskej Petržalky Vladimír Bajan upriamil pozornosť na problém Bratislavy, ktorej pozícia ako hlavného mesta by podľa neho mala byť úplne iná. Výpadok 900-miliónovej dotácie na mestskú hromadnú dopravu, či podielu na cestnej dani, označil za politickú anomáliu, ktorú bude potrebné doriešiť. Ako skonštatoval, ZMOS má určité obavy zo systému podielu samospráv na dani z príjmov fyzických osôb, lebo do neho vstupujú nesystémové prvky. "Máme dosť kreatívnych poslancov v parlamente, ktorí vedia vstúpiť do jednotlivých zákonov tak, že ohrozujú celkový výnos tejto dane idúcej sídlam, čoho typickým príkladom sú názory na odpočítateľnosť tej-ktorej položky do celkovej dane a podobne," podotkol. Pripomenul, že štát by si mal ustrážiť snahy, ktoré môžu oslabiť progresívnu myšlienku daňovej reformy. Podľa neho je udržanie reformy, tak ako bola naplánovaná, vecou celej vlády.
Podľa splnomocnenca rezortu financií pre fiškálnu decentralizáciu Jozefa Mikša je počiatočná nedôvera úplne prirodzená a sídla si musia zvyknúť na zásadnú zmenu. Fiškálnu decentralizáciu vníma ako nápravu "určitého nezdravého stavu". Súčasnú situáciu necíti ako napätie medzi malými a veľkými obcami, myslí si skôr, že iba vyjadrujú svoje vlastné záujmy. "Nový systém financovania odkryl tie doteraz skryté nespravodlivosti," poznamenal. J. Mikš zdôraznil, že mestá a obce je nutné naladiť tak, aby boli motivované k získavaniu aj ďalších financií. Daň z príjmov fyzických osôb, ktorá by mala podľa prognóz rásť najdynamickejšie zo všetkých daní, by sa mala stať perspektívne komunálnou daňou.