BRATISLAVA 5. decembra (SITA) - Členstvo Turecka v Európskej únii (EÚ) by podľa Júliusa Brocku mohlo byť veľmi problematické a vyvolávalo by napätú situáciu. V diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť tak znovu prezentoval pozíciu KDH, ktoré nie je spokojné s uznesením Národnej rady SR o podpore začatia rokovaní o vstupe Turecka do EÚ. Za lepšie riešenie Brocka považuje nadštandardné vzťahy k Turecku ako k dobrému susedovi, čo by podľa neho mohlo byť mostom medzi Európou a moslimským svetom. "Uznesenie, ktoré parlament prijal, je mýlením občanov Slovenska aj samotného Turecka," myslí si. Postoj KDH vníma ako férový najmä preto, že bol jasný a nevyvoláva falošné ilúzie.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš je presvedčený, že v tomto prípade ide o nedorozumenie, "lebo my nerokujeme o vstupe Turecka do EÚ, ale iba o začiatku rokovaní s otvoreným koncom". Ako zdôraznil, SDKÚ súhlasí so začiatkom rokovaní, ale s tým, že to neznamená nárok Turecka na vstup do únie. "Nemali by sme sa tváriť, že sa nás netýka to, čo sa v EÚ dohodlo už dávno predtým, že sme sa stali jej členom a stavať sa kategoricky proti," poznamenal. Odmietnutie rokovaní by podľa neho posilnilo riziko extrémizmu a intoleranciu. "Nemôžeme vybudovať za hranicami EÚ čínsky múr," zdôraznil.
Podobný názor prezentovali aj Tibor Mikuš z ĽS-HZDS a Vladimír Ďaďo z KSS. Stanovisko Slovenska podľa Mikuša zaručuje otvorený koniec rokovaní, lebo celý proces stojí na reálnom plnení podmienok únie, ktoré Turecku stanovila. Mikuš pripomenul, že krajina ani podľa ĽS-HZDS nespĺňa kritériá. "My sme však hlasovali pre záruku dobrých vzťahov a konvergencie Turecka k európskym hodnotám," podotkol. Ďaďo nepovažuje za dobré, aby sa Slovensko stavalo proti len krátky čas po tom, ako sa samo stalo členom EÚ. "Ak budú zo strany Turecka splnené podmienky, podporíme ho, ak nebudú, tak ho nepodporíme," dodal.
Témou diskusie bolo aj uznesenie NR SR k voľbám na Ukrajine, podľa ktorého orgány Ukrajiny nezabezpečili voľby v súlade s demokratickými štandardami. "O tomto nie som presvedčený," vyhlásil Ďaďo za KSS, ktorá s vyhlásením nesúhlasí. Ako pripomenul, stanovisko bolo prijaté veľmi urýchlene a komunisti to vnímajú ako snahu o zasahovanie do vnútorných záležitostí inej krajiny. "Parlament každej krajiny má právo vyjadriť sa kultivovanou formou k akejkoľvek otázke," myslí si Mikuš, ktorý tento krok považuje za legitímny. Rovnako podľa Brocku a Mikloša "bolo prijatie uznesenia na mieste". Podľa Brocku, Ukrajina v súčasnej situácii potrebuje medzinárodný tlak a z našej strany solidaritu.