Bratislava 5. decembra (TASR) - Piati údajní členovia organizovanej skupiny obvinení z prevádzačstva, medzi ktorými je i brat šéfa inšpekcie Slovenskej informačnej služby(SIS), sú už viac ako mesiac v neprávoplatne uloženej väzbe. Uvádza sa to vo svojom liste podpredsedníčka Krajského súdu v Banskej Bystrici Zdenka Cabanová, ktorá viní z tohto stavu senát Najvyššieho súdu SR (NS SR).
Podľa Cabanovej totiž senát NS SR, ktorému predsedá Štefan Harabin, bezdôvodne vrátil predmetný prípad Krajskému súd v Banskej Bystrici, ako predčasne predložený a vôbec nerozhodol o sťažnosti piatich obvinených proti vzatiu do väzby. Odvolací súd má podľa nej rozhodnúť aj z nežurnalizovanej kópie spisového materiálu. Senát NS SR totiž tvrdí, že neboli splnené zákonom predpísané podmienky, a preto sa nedá o sťažnostiach zákonne rozhodnúť. Spis nie je žurnalizovaný, nebol kompletný a neobsahoval všetky potrebné listinné dôkazy, uvádza senát NS SR v rozhodnutí. Rovnako chýbala v spise doručenka svedčiaca o tom, že prvostupňové rozhodnutie o väzbe dostali všetci z obhajcov obvinených.
Cabanová v liste upozorňuje, že rovnaká situácia je v kauze najväčšieho podvodu s naftou riedenou s minerálnymi olejmi. NS SR už trikrát vrátil spis naspäť Krajskému súdu, pretože nebol predložený originál spisového materiálu, kópia nebola kompletná a vôbec nebola žurnalizovaná. Čo v praxi znamená, že strany neboli presne očíslované, a tak je teoreticky možné do spisu čokoľvek vkladať, alebo vyberať. Podpredsedníčka Cabanová tvrdí, že si bola odfotiť na polícii v Žiline, aký rozsiahly je celý spisový materiál. Na prevoz na NS SR by bol potrebný podľa jej vyjadrenia kamión a štúdium spisu by mohlo trvať dlhé obdobie, až 20 mesiacov. Cabanová tvrdí, že sudcovia Krajského súdu v Banskej Bystrici si pri rozhodovaní o väzbe 18 obvinených požičiavali jednu fotokópiu spisového materiálu.
Podľa advokáta, ktorý si neželá byť nemenovaný, nastala pätová situácia, kedy krajský súd odmieta splniť záväzné rozhodnutie nadriadeného Najvyššieho súdu SR. Nejde pritom o prvý takýto prípad. V marci tohto roku predseda Najvyššieho súdu SR Milan Karabín listom upozornil generálneho prokurátora Dobroslava Trnku na zákonnú povinnosť predkladania celého získaného spisového materiálu pri rozhodovaní o väzbách. Poukazuje pritom na ustanovenie paragrafu 71, odsek Trestného poriadku, ktoré nepozná výnimku. Na tento problém upozorňujú predsedovia senátov NS SR už od roku 2002. "Vážnym nedostatkom je, že najmä najrozsiahlejšie spisy nemajú očíslované jednotlivé listy, ktoré nie sú chronologicky zoradené a nemajú vyhotovený obsah spisu," uvádza v liste Karabín. Podľa jeho tvrdení tento postup nezodpovedá zákonu a NS SR bude nútený trvať na predložení riadne vedených originálov trestného spisu a za tým účelom nevhodné spisy vracať, čím môže dôjsť k ohrozeniu zámeru.
V histórii slovenského súdnictva je viacero známych prípadov, kedy krajské súdy museli prerušiť hlavné pojednávanie, pretože niekoľkotisícový originál spisu pri predlžovaní lehoty musel ísť na NS SR. Išlo napríklad o proces s Mikulášom Černákom.
V súčasnosti došlo k nezrovnalostiam aj v prípade rozhodovania o väzbe honorárneho konzula Guiney Jozefa O. a ďalších troch obvinených údajných členov najväčšej slovenskej zločineckej skupiny, ktorá sa zaoberala nelegálnym obchodovaním s pohonnými látkami. V uplynulých dňoch totiž predseda trestného kolégia NS SR Harald Stiffel rozhodol, že o väzbe Jozefa O., bývalého spoločníka Mikuláša Černáka Miloša K., Vladimíra M. a Jozefa K. bude rozhodovať senát, ktorému predsedá Štefan Harabin. Elektronická podateľňa však pridelila uvedených obvinených ešte 5. a 10. novembra do iných senátov Najvyššieho súdu. Po tom, čo členovia Harabinovho senátu namietali, že nie sú zákonnými sudcami, Stiffel svoje rozhodnutie zrušil a prípady vrátil pôvodným senátom. NS SR totiž bude v prípade Jozefa O. a spol. rozhodovať o sťažnosti dozorujúceho prokurátora, ktorý nesúhlasí s ich prepustením na slobodu.