Podľa podpredsedu KDH a ministra spravodlivosti SR Daniela Lipšica je to jediný možný spôsob ako zabezpečiť, aby žiadny zločin nezostal nepotrestaný. "Sú tu nové rozhodnutia súdov, ktoré sú v časti opreté o amnestiu a myslím si, že v právnom štáte nie je akceptovateľné, aby akýkoľvek trestný čin zostal bez potrestania," vysvetlil Lipšic pre TASR. Podľa jeho vlastných slov jediné riešenie súčasného stavu je prijatie ústavného zákona o zrušení amnestií. Rokovanie kresťanskí demokrati otvoria nielen v koalícii, ale i v parlamente. Na presadenie zrušenia Mečiarovych amnestií je totiž potrebné získať podporu 90 poslancov Národnej rady SR.
Lipšic odmietol akékoľvek úvahy o tom, že za touto iniciatívou KDH skrýva obava zo situácie, ktorá teoreticky môže nastať, ak súdy právoplatne oslobodia bývalého šéfa tajnej služby Ivana L. vo všetkých zažalovaných prípadoch. Tu je absurdné hovoriť o populizme, bude to tŕnistá cesta, spresnil a dodal, že cesta spravodlivosti je vždy tŕnistá, ale napriek tomu je potrebné po nej kráčať.
KDH už takýto návrh iniciovala v parlamente viackrát. Poslanecká snemovňa sa v uplynulom funkčnom období zaoberala spomínaným návrhom trikrát, naposledy 10. júla 2002. Jeho prijatie narážalo na odpor poslancov zo SDĽ.
Vladimír Mečiar využil svoje ústavné právo a v čase zastupovania prezidenta v roku 1998 vyhlásil dve amnestie, ktoré sa vzťahovali skutky súvisiace so zavlečením syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča do Rakúska, na ktorom sa podľa obžaloby údajne podieľala Slovenská informačná služba. Všeobecné súdy ale i Ústavný súd SR vydali niekoľko rozhodnutí v prospech obvinených, pričom sa opierali o Mečiarove amnestie. Právoplatne zastavené trestné stíhanie bolo v prípade zavlečenia Kováča. V prípade údajne nezákonnej likvidácie mercedesu tajnej služby, ktorý mal byť použitý na sledovanie prezidentovho syna krátko pred jeho nedobrovoľným pobytom v Rakúsku, musí rozhodnutie potvrdiť ešte odvolací súd.
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar v tejto súvislosti už v minulosti uviedol, že zrušenie amnestií by bolo v rozpore s medzinárodnou chartou ľudských práv a Ústavou SR. Podľa jeho názoru návrh má slúžiť ako politický obchod a má pomôcť premiérovi Mikulášovi Dzurindovi amnestovať všetkých prokurátorov a vyšetrovateľov, ktorí konali na jeho návod v rozpore s ním vyhlásenými amnestiami.